Japoński OPS przekazał sprzęt warty 90 tysięcy na zbiórkę w Olkuszu
Dzieci, do których trafił sprzęt przebywały wcześniej w domu dziecka. Zostały stamtąd jednak ewakuowane ze względu na zagrożenie ze strony rosyjskich wojsk. Trafiły one do opuszczonego sanatorium, które odbiega od jakichkolwiek standardów.
Trwającą w domu dziecka Dworek Marzeń w Olkuszu zbiórkę postanowił wesprzeć japoński ośrodek pomocy społecznej. Placówka nawiązała bezpośredni kontakt z dyrektorem olkuskiego domu dziecka, Dominiką Soberą Goc.
8 kwietnia w Dworku Marzeń przy ulicy Żuradzkiej w Olkuszu przedstawiciele powiatu olkuskiego oraz wolontariusze spotkali się z przedstawicielkami firmy Asagao, która na zlecenie Fukudenkai zorganizowała akcje polegającą na przekazaniu sprzętu.
- Dzieci pokrzywdzone przez los zawsze były i są bliskie mojemu sercu. Cieszę się, że i tym razem udało się pomóc – komentuje starosta olkuski, Bogumił Sobczyk.
Japoński ośrodek pomocy społecznej przekazał na rzecz domu dziecka sprzęt gastronomiczny o wartości przekraczającej 90 tysięcy złotych. Wśród przekazanych elementów wyposażenia kuchni były między innymi zmywarki, miksery, kuchenki gazowe i lodówki.
W poniedziałek, 11 kwietnia przekazany przez japoński ośrodek pomocy społecznej sprzęt dotarł bezpiecznie na miejsce. Dostawą zajęli się wolontariusze z powiatu olkuskiego Grzegorz Sroka oraz Adam Mączka.
- Nasza pomoc dla przyjaciół z Ukrainy nie kończy się na przyjęciu ich w naszych domach. Codziennie stawiamy sobie nowe cele i udaje się nam je realizować – podkreśla Paulina Polak, wicestarosta olkuski.
Ośrodek Fukudenkai został założony w 1876 roku. Powstał on z inicjatywy sekcji buddyjskiej, która zaczęła opiekować się sierotami w świątyniach. Prowadzili oni dom dziecka zapewniając udogodnienia socjalne dla niepełnosprawnych dzieci oraz osób starszych w Tokio.
Relacja OPS z Polską rozpoczęła się od przyjęcia 375 syberyjskich sierot. Byli to potomkowie zesłańców politycznych na Syberię, które w wyniku rewolucji październikowej cierpiały głód i biedę. W 1920 dzieci przybyły do ośrodka w Japonii, aby następnie bezpiecznie wrócić drogą morską do Polski.
W 2010 roku Jadwiga Rodowicz Czechowska, ówczesny ambasador Polski W Japonii podczas porannego biegania odnalazła siedzibę Fukudenkai. Znając historię dzieci z Syberii nawiązała z ośrodkiem kontakt co rozpoczęło nową współpracę Polski z ośrodkiem pomocy społecznej z Japonii.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Niemiec który zaszczepił się 87 razy
