Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Jarmark bożonarodzeniowy w wydaniu małopolskim

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Co roku atrakcją jarmarku jest żywa szopka. Tu każdy może zostać aniołem albo pasterzem
Co roku atrakcją jarmarku jest żywa szopka. Tu każdy może zostać aniołem albo pasterzem UM Gorlice
Tegoroczny jubileuszowy świąteczny targ będzie miał inny niż do tej pory wymiar. W Gorlicach już za miesiąc podobnie jak w zaledwie czterech innych miastach naszego województwa zagości bowiem Małopolski Jarmark Bożonarodzeniowy, a razem z nim m.in. produkty ze znakiem Dziedzictwa Kulinarnego.

Marcin Gugulski, szef Biura Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach mówi wprost: - To będzie bardzo intensywne dwa dni. Mamy nadzieję, że właśnie 21 i 22 grudnia życie miasta, a zarazem mieszkańców przeniesie się na Rynek.

Już dzisiaj warto zaplanować sobie ten weekend, bo serce miasta tętnić będzie życiem. I to nie tylko handlowym, ale też kulturalnym i obrzędowym.

Na obydwu płytach Rynku stanie około 40 stoisk. Poza ozdobami, bombkami, światełkami, rękodziełem, będzie można kupić tutaj domowe ciasta, wędliny, chleb, prozioki, oscypki, wiejskie masło i sery, miody, wino, piwo: - Atrakcją będą właśnie produkty ze znakiem Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski - dodaje Gugulski.

Na rynku gościć będą właściciele Starego Domu Zdrojowego z Wysowej z rydzami i pieczywem, znane wędliny spod Wieliczki dostarczy Szczepan Gawor. Danuta Rybska przywiezie dżemy. Z gospodarstwa pasiecznego w Gródku nad Dunajcem przyjadą miody. Będzie słynny żurek po chłopski, placek gaździny, dunajeckie otoczaki. Wszystko spod ręki Eweliny Morys z Fabryki Pasji Celka w Jamnej. Kulinarnym przedsięwzięciem będzie niedzielny turniej gotowania, a w szranki staną drużyna miejska, powiatowa i wojewódzka.

Na sobotę 21 grudnia od godz. 11 do 14 przewidziany jest program dla dzieci oczywiście z udziałem św. Mikołaja, który poprowadzi animacje i będzie rozdawał słodycze. Do tego przez cały jarmark trwać będą warsztaty dekorowania pierników. W tym roku zorganizowane zostaną w Pawilonie Historii Miasta. Na godz. 14 zaplanowane są obrzędy bożonarodzeniowe. Program „Z kozą po kolędzie” poprowadzi zespół Beskidy z Dominikowic.

Niedziela to z kolei czas na występ Krakowskiego Teatru Ulicznego z pokazem Jasełek na Wysokościach. To happening składający się z dwóch części, a jego bohaterami są artyści - szczudlarze, którzy zamienia się w kolędników.

Też w niedzielę na Rynku stanie żywa szopka, a w niej alpaka, kozy i owce, a nawet urocze kucyki. Zwieńczeniem jarmarku będzie wigilia, której pomysłodawczynią i główną organizatorką jest Iwona Budziak, gorlicka restauratorka.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska