
Kanonicza jest jedną z ulic z najstarszymi zabudowaniami Krakowa

ul. św. Krzyża 23
Plebania przy ul. św. Krzyża 23, piętrowy dom o ścianach z kamienia łamanego i cegły, jest najstarszym zachowanym budynkiem mieszkalnym w Krakowie. Budynek, wzniesiony ok. 1300 r., niegdyś dotykał murów miejskich. Początkowo pełnił funkcje obronne, o czym przypominają jego grube ściany i wąskie okienka.

Ul. Kanonicza 25
Pierwotnie była tu łaźnia królewska, później - Dom Jana Długosza. Budynek, stojący u stóp Wawelu, na rogu ulic Kanoniczej i Podzamcze, został wzniesiony w XIV wieku. Był wielokrotnie przebudowywany i przekształcany. Od pierwszej połowy XV wieku służył jako dom mieszkalny dla kanoników katedralnych. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z nich - Janowi Długoszowi. Obecnie budynek stanowi siedzibę rektoratu Uniwersytetu Papieskiego.

Kamienica Margrabska,Rynek Główny 47
Stoi na rogu ulicy Floriańskiej i Rynku Głównego, sąsiadka kościoła Mariackiego. Kamienica Margrabska - jak opisują w książce "Rynek Główny w Krakowie" Waldemar Komorowski i Aldona Sudacka - to okazały pałac miejski, wzniesiony zapewne w 2. połowie XIII wieku, jeden z najwcześniejszych domów murowanych mieszczaństwa krakowskiego. W 2. połowie XIV w. został znacznie powiększony. Według tradycji - wynajmowany w 1391 r. na mennicę. Był największym obiektem mieszkalnym Rynku przełomu XIV i XV w. Przechodził liczne przebudowy. W XVIII w. pałac zaadaptowano na zajazd dla szlachty, w XIX w. został zmieniony na Hotel Drezdeński.