
Rynek Główny 42, narożnik ul. św. Jana
Stojąca pod tym adresem kamienica Bonerowska (Zacherlińska) do XIX w. była jedną z ważniejszych wielkopańskich rezydencji rynkowych. A jakie były początki? Prawdopodobnie w końcu XIII wieku stanął pośrodku działki wieżowy budynek z kamienia, typowy dla wczesnej fazy krakowskiej zabudowy mieszkalnej. Stał się on punktem wyjścia i zaczątkiem dla dalszej zabudowy, został w nią wcielony. Na początku XIV w. powstał dom o ścianach z kamienia, który następnie rozbudowano na przełomie XIV i XV w., po wykupieniu fragmentu działki wschodniego sąsiada.

Ul. Szpitalna 8
Dom nr 8 przy ulicy Szpitalnej to kamienica Jaroszowska. Jest to gotycka kamienica z początku XV wieku. Drugie piętro zostało nadbudowane w XVI wieku. W XVIII wieku i w XX wieku zabytek przebudowany. Badania konserwatorskie wykazały, że ta kamienica jest jednym z niewielu budynków, w których w czytelnej formie zachowały się dwie fazy budowy: gotycka oraz barokowa. W obiekcie mieści się klasztor zakonu sióstr duchaczek.

Ul. Bracka 3-5
Obecnie stojąca tu Kamienica Gostkowskich powstała w XIX w. wyniku odbudowy i scalenia wcześniejszych budynków. W końcu XIII wieku lub na początku XIV w. na terenie tej posesji wójt Henryk (brat wójta Alberta) zbudował z kamienia wapiennego wieżę obronno-mieszkalną.
"Po zachowanej, dostępnej dziś partii wieży przy Brackiej można sądzić, że w zasadzie nie była obronna, niemniej krenelaż mógł dodawać jej przynajmniej pozorów nieprzystępności, a już na pewno znamion władzy (...)" - zaznaczają Waldemar Komorowski i Piotr Opaliński w artykule prezentującym rekonstrukcję wieży wójta Henryka.
Wieża, wzniesiona na planie kwadratu, zachowała się tylko częściowo (w rogu ulic Brackiej i Gołębiej), ponieważ w połowie XIV w. wtopiono ją w mury gotyckiego domu.

Ul. Mikołajska 2
Dom na rogu ul. Mikołajskiej 2 i ul. Szpitalnej 1 to kamienica Lamellich (nazwę wzięła od swoich XVIII-wiecznych właścicieli). Powstała w XVIII w. w wyniku połączenia kilku gotyckich domów. W jednej z parterowych izb od strony ulicy Szpitalnej zachowała się XV-wieczna polichromia.