FLESZ - Co zrobić, gdy drzewo zniszczyło Ci auto
Przyszli stypendyści powinni mieć 18-26 lat, myśleć i działać w sposób oryginalny i samodzielny, często pod prąd i poza utartymi ścieżkami. Stypendium cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi, z roku na rok, rośnie liczba zgłaszających się, w sumie o stypendium zabiegało 250 osób.
- Stypendyści doceniają fakt, że kapitułę tworzą praktycy, osoby z tzw. dorobkiem, które w sposób bezpośredni dzielą się z nimi swoimi kompetencjami. Dla laureatów ważne jest to, że są traktowani po partnersku, z zainteresowaniem. Dla nas, członków Kapituły, to jak spłacanie zaciągniętego kiedyś długu, każda i każdy z nas przyznaje, że spotkał na swojej drodze kogoś, kto był dla niego mentorem, autorytetem, który w pewnym sensie go ukształtował i miał wpływ na jego wybory – podsumowuje Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
W ubiegłych latach kapituła nagrodziła Agnieszkę Pałkę, wówczas uczennicę Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, założycielkę startupu GetDressed, w którym sztuczna inteligencja pomaga w doborze ubrań i stylizacji oraz prezeskę fundacji SEED, uczącej młodych ludzi przedsiębiorczości oraz Szymona Zakrzewskiego, studenta wzornictwa na warszawskiej ASP, który zajmuje się designem krytycznym. Wśród jego projektów znajduje się np. półka, uginająca się pod ciężarem… jednej książki, co ma zwrócić uwagę spadający poziom czytelnictwa w Polsce.
Nabór odbywa się przez stronę https://stypendiumwyspianskiego.pl/, a przyjmowanie zgłoszeń zakończy się 28 listopada 2020 roku. Kwota stypendium wynosi 12000 zł. Kolejnego laureata poznamy 15 stycznia 2021 roku, w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego.
