https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Krupówki z dawnych lat. Zobacz przedwojenne zdjęcia w kolorze

red.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krupówki - obecnie jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce, przyciągała turystów od dawna. W czasach międzywojennych góralskim deptakiem przechadzali się śmietanka kulturalna Polski, a także zdobywcy tatrzańskich szczytów. Deptak wyglądał wtedy zupełnie inaczej. Zobaczcie te unikatowe zdjęcia w kolorze!

Początkowo Krupówki były zwykłą ścieżką, którą łączyły wieś z zakładem hutniczym w Kuźnicach. nazywana wówczas była "Droga do Kuźnic". Ścieżka ta stała się Krupówkami dopiero w latach 80. XIX wieku.

Z roku na rok Krupówki były coraz częściej używane i zmieniły się w drogę wiejską. Pierwsze domy zaczęły powstawać w dolnej części Krupówek - to m.in. chałupy Gąsienicy Staszeczka, Bachledy Curusia, czy Kuby Kołodzieja.

Gdy pod Giewont zaczęli coraz liczniej przyjeżdżać turyści, zaczęły powstawać sanatoria i zakłady lecznice. A obok nich zaczęły powstawać domy wypoczynkowe na przyjezdnych.

Wielki rozwój Krupówek nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Wtedy to - obok podhalańskich chałup - zaczęły się tam pojawiać wille w stylu szwajcarskim. Pierwszym był dom Walerego Eliasza wg projektu jego brata Stanisława Eliasza, który wzniesiono właśnie przy Krupówkach w latach 1876-1877.

- W tym czasie (1877-1899) rozpoczęto także budowę pierwszego murowanego obiektu przy tej ulicy, jakim jest Kościół Świętej Rodziny (dziś Najświętszej Rodziny) zaprojektowany według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego z inicjatywy ks. Józefa Stolarczyka. Kolejnymi budynkami powstającymi wzdłuż ulicy były m. in. Dworzec Tatrzański (budynek spalił się dziś na jego miejscu stoi murowany obiekt noszący tę sama nazwę) powstały w latach 1881-1882, willa dra Chałubińskiego (1881-1882), Szkoła Snycerska (1882-1883) wg proj. Antoniego Łuszczkiewicza, około 1885 roku powstał hotel Urbana „Jadwinówka”, rok później willa Jadwigi z Chałubińskich Surzyckiej „Jadwiniówka”, na przełomie lat 1885-1886 hotel Kuliga w miejscu wcześniejszego, pierwszego „hotelu” w chałupie Jana Gąsienicy Staszeczek zwanego „Pod Giewontem” - czytamy na stronie Parku Kulturowego Krupówki.

Pod koniec XIX wieku drewniane chałupy i wille zaczęły zastępować murowane kamienice. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj. Wiele jednak zostało bezpowrotnie przebudowanych, lub wyburzonych.

Obecnie Krupówki do słynny i modny deptak, wypełniony głównie sklepami i restauracjami. W ostatnich latach powstało na deptaku wiele nowych kamienic w nowoczesnych stylu - z betonu i szkła.

Zdjęcia Krupówek z czasów przedwojennych pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szkoda

No i niechby tak zostało... przecież to dzisiejsze niemożliwie zatłoczone Zakopane jest okropne!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska