Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wciąż prowadzi rekrutację zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Można jeszcze aplikować m.in. na administrację, filologie obce, historię i geopolitykę. UP oferuje także wiele miejsc na studiach II stopnia – również na filologie, kierunki związane ze sztuką i designem czy dziennikarstwem i mediami.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie dodatkową rekrutację na rok akademicki 2022/23 rozpoczyna 1 września. Do 5 września potrwa rejestracja elektroniczna, a ogłoszenie wyników dodatkowej rekrutacji nastąpi 9 września.
Polscy kandydaci mogą jeszcze aplikować na takie kierunki jak: administracja, Global finance and accounting (płatne, to nowość na UEK), inżynieria jakości produktu, studia miejskie, oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Natomiast na cudzoziemców czeka kierunek Global finance and accounting.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przygotował w roku akademickim 2022/2023 3399 miejsc na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz 1419 miejsc na studiach niestacjonarnych. Aktualnie uczelnia prowadzi dodatkową rekrutację na następujące kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia: inżynieria środowiska; inżynieria i gospodarka wodna, biogospodarka, rolnictwo, ochrona środowiska, ekonomia, zarządzanie, geodezja i kartografia, leśnictwo, biologia stosowana, bioinżynieria zwierząt oraz zootechnika.
Jeśli zaś chodzi o studia niestacjonarne I stopnia to można jeszcze rejestrować się na kierunki: rolnictwo, biogospodarka, ochrona środowiska, ekonomia, zarządzanie, gospodarka przestrzenna, technologia żywności i żywienie człowieka, ogrodnictwo, sztuka ogrodowa, technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych oraz leśnictwo.
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, który przygotował dla kandydatów blisko 2,2 tys. miejsc, trwa obecnie druga tura rekrutacji. Rozpoczęła się 2 sierpnia i zakończy 19 września (na niektórych kierunkach kilka dni wcześniej).
Można jeszcze aplikować na takie kierunki jak: psychologia (jednolite studia magisterskie), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia II stopnia), archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, filozofia, historia, historia sztuki, nauki o rodzinie, ochrona dóbr kultury, praca socjalna, turystyka i zarządzanie dziedzictwem, prawo kanoniczne (jednolite magisterskie) oraz teologia.
Są jeszcze także miejsca na kierunki prowadzone w języku angielskim i można już śmiało powiedzieć, że cieszą się one większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. Te kierunki to: Philosophy, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, specjalność Communication and media studiem oraz filozofia, specjalność Philosophy, Ethics and Religion.
Na Politechnice Krakowskiej rekrutacja na studia I stopnia trwa do połowy września. W sumie w ofercie tej uczelni na nowy rok akademicki jest w letniej rekrutacji ponad 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia (w sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów 4,7 tys. miejsc).
Rejestrować można się m.in. na: budownictwo, transport, architekturę krajobrazu, informatykę stosowaną czy informatykę w inżynierii komputerowej, gospodarkę przestrzenną, elektrotechnikę i automatykę, technologię chemiczną, inżynierią materiałową, inżynierię środowiska, inżynierię medyczną, mechanikę i budowę maszyn, środki transportu i logistykę, pojazdy samochodowe oraz inne kierunki z tegorocznej oferty PK.
Otwarta jest także rekrutacja na studia II stopnia, czyli magisterskie. Latem w ofercie są wybrane kierunki na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, m.in. architektura krajobrazu w języku angielskim, budownictwo, informatyka w języku polskim i angielskim, matematyka, transport. Rozpoczęła się także rekrutacja na studia w Szkole Doktorskiej, czyli studia doktoranckie w siedmiu dyscyplinach naukowych.
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia prowadzi rekrutację do 26 września. W ofercie tej uczelni kandydaci na studia I i II stopnia znajdą m.in. takie kierunki jak dietetyka, kosmetologia i fizjoterapia (jednolite magisterskie). Duży wybór mają też osoby, które zamierzają się dokształcić na studiach podyplomowych. Można tu aplikować np. na kierunki: administracja medyczna, kosmetologia medyczna, dietetyka, psychodietetyka, kosmetologia, stylizacja, wizaż, podologia, rehabilitacja COVID-19, reedukacja posturalna i korekcja wad postawy, trychologia lecznicza, trening medyczny i strategie żywieniowe.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie rekrutuje na nowe kierunki studiów. W ofercie jest m.in. marketing cyfrowy. Od października dostępne będą dwa zakresy kształcenia: marketing i social media oraz technologie cyfrowe w marketingu. Do najnowszych kierunków w WSZIB należy również logistyka (studia I stopnia). Uczelnia oferuje tu dwa zakresy kształcenia: systemy informatyczne w logistyce oraz menedżer logistyki.
Warto również wspomnieć o naborze na specjalność finanse w korporacjach międzynarodowych. Kierunek cieszy się dużą popularnością, ponieważ studenci już w trakcie studiów mogą wykorzystać swoją wiedzę w praktyce w dwóch renomowanych krakowskich korporacjach. Studia są finansowane przez partnerów biznesowych – AON i Jacobs, dzięki czemu są bezpłatne.
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu II turę rekrutacji prowadzi do 15 września. Można aplikować na wszystkie kierunki znajdujące się w ofercie tej uczelni, zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Na studiach I stopnia do wyboru są m.in.: bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetyka, filologia angielska, finanse i rachunkowość, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, zarządzanie, mechatronika oraz informatyka. Z kolei na kandydatów na studia II stopnia czekają: ekonomia, pielęgniarstwo oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Jeśli po II turze rekrutacji będą jeszcze wolne miejsca, to 16 września w MUP ruszy dodatkowy nabór.
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie rekrutację dodatkową prowadzi do 11 września, a rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w dniach 19–27 września. W ofercie uczelni są m.in. następujące kierunki: administracja, ekonomia, prawo, filologie obce, ochrona środowiska, fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, automatyka i robotyka, informatyka, mechatronika, inżynieria materiałowa, grafika oraz wzornictwo.
W Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu rekrutacja na rok akademicki 2022/23 rozpoczęła się 8 sierpnia i potrwa do 16 września. W swej ofercie na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich uczelnia ma np. takie kierunki jak: architektura, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, filologia angielska, fizjoterapia, gospodarka przestrzenna, informatyka ekonomiczna, kosmetologia, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz turystyka i rekreacja.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
