Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julia Kociuban i Messages Quartet w ramach serii Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Krakowskiej

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Julia Kociuban i Messages Quartet
Julia Kociuban i Messages Quartet Anita Wąsik-Płocińska
W niedzielę 24 kwietnia o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się kolejny koncert z serii Scena Muzyki Polskiej. Wystąpi pianistka Julia Kociuban wraz z zespołem Messages Quartet.

FLESZ - Odnaleziono już ponad 420 ciał w miejscowości Bucza

od 16 lat

Celem programu „Scena Muzyki Polskiej” jest promocja polskich artystów, a także polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie mniej obecnej w praktyce koncertowej. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane będą w różnych ośrodkach muzycznych kraju, a także online.

W Filharmonii Krakowskiej zaplanowanych zostało osiem koncertów, spośród których pięć odbyło się od początku 2022 roku. Do końca sezonu artystycznego planowane są jeszcze trzy koncerty, podczas których zaprezentują się polscy młodzi artyści w rodzimym repertuarze.

Podczas pierwszego z nich – w najbliższą niedzielę – zabrzmią dwa kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz – jedne z najpopularniejszych dzieł kameralnych tej artystki oraz „Musica a cinque” na kwartet smyczkowy i fortepian – pięcioczęściowy utwór napisany przez Aleksandra Tansmana w 1955 roku, czyli w okresie, kiedy kompozytor cieszył się międzynarodową sławą.

W programowej deklaracji wykonawczyń czytamy: „Zestawienie tych dwóch kompozytorów nie jest przypadkowe, bowiem łączy ich nie tylko wspólne miasto narodzin (Łódź – przyp.), ale także liczne miejsca podróży na mapie Europy, początkowy język muzyczny oraz zamiłowanie do muzyki kameralnej”.

Pochodząca z Krakowa Julia Kociuban – absolwentka Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, uważana jest za jedna z czołowych pianistek swojego pokolenia. Jej ostatni album z koncertami fortepianowymi Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, nagrany z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego, nominowany został do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku – Muzyka Koncertująca.

Artystka dokonała także szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych dla wytwórni Sony Classical, DUX, Gramola i innych, prowadzi także działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Współpracujący z pianistką Messages Quartet, w skład którego wchodzą skrzypaczki – Małgorzata Wasiucionek-Potera i Oriana Masternak oraz altowiolistka Maria Shetty i wiolonczelistka Beata Urbanek-Kalinowska, ma natomiast na swoim koncie tak ważne laury w zakresie kameralistyki, jak II Nagroda, Srebrny Medal oraz Nagroda Specjalna za interpretację kwartetu Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria) czy Program Stypendialny „Młoda Polska”, dzięki któremu wydana została znakomicie oceniona płyta grupy z kwartetami smyczkowymi Szymona Laksa.

Kwartet od lat koncentruje się na promocji polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej – współpracuje m.in. z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Chopina w Warszawie, czego efektem są kolejne kwartetowe premiery rodzimych twórców młodego pokolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska