Julius Madritsch - Austriak, który uratował...

  Julius Madritsch - Austriak, który uratował w Krakowie przed śmiercią 1500 osób narodowości żydowskiej

  Zdjęcie autora materiału
  Janusz Michalczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Reżyser Piotr Szalsza i plakat z bohaterem jego filmu
  1/7
  przejdź do galerii

  Reżyser Piotr Szalsza i plakat z bohaterem jego filmu

  Czego jeszcze nie wiemy o Krakowie czasów okupacji? Premierowy pokaz filmu ,,Juliusz Madritsch - sprawiedliwy wśród narodów świata” uświadamia nam poziom luk w zbiorowej pamięci. To także, w jakimś sensie, ukłon w stronę miasta, które było świadkiem wielu aktów bezbrzeżnego poświęcenia i bohaterstwa, na przekór gwałtowi który się wokół odciskał.
  Julius Madritsch do Krakowa trafił na początku roku 1940, chcąc uchronić się przed powołaniem do wojska. Jako znawca tekstyliów uruchomił w Krakowie szwalnię z 300 maszynami, która zapewniała pracę około 800 Żydom i Polakom. Jego zakład zajmował się między innymi produkcją mundurów.

  Można powiedzieć, że niemal całą swoją aktywność Austriak ten, wychowany w patriotycznym i katolickim duchu, ogniskował na ratowaniu Żydów i pozyskiwaniu na ten cel środków.

  Powiedzieć, iż jest on - jak mówią niektórzy - drugim Schindlerem to zdecydowanie za mało. W ratowaniu Żydów pomagali Madritschowi, który miał bezpośrednie kontakty z niemieckimi władzami okupacyjnymi, w tym z Amonem Goethem, komendantem obozu koncentracyjnego w Płaszowie, bliscy polscy współpracownicy, także jak można się domyślić – Tadeusz Pankiewicz, właściciel apteki ,,Pod Orłem”.

  Wielką mocą filmu Piotra Szalszy, polskiego reżysera dokumentalisty, mieszkającego w Wiedniu od roku 1983 są bezpośrednie, wstrząsające świadectwa osób, które zostały uratowane przez Madritscha – przede wszystkim świetnie intelektualnie dysponowanych, mówiących piękną polszczyzną, ponad 80- i 90-letnich kobiet (w sumie liczbę ocalonych szacuje się na ok. 1500 osób).

  Reżyser w trakcie dokumentowania postaci bohatera filmu dokonał odkrycia w postaci wniosku Madritscha o przejęcie do NSDAP, która została przez nazistów odrzucona.

  Kiedy dokonał się w tym Austriaku przełom? Nastąpił on prawdopodobnie, co potwierdza Piotr Szalsza, pod wpływem zetknięcia się z realiami niemieckiej okupacji w Krakowie (Madritsch w Wiedniu mieszkał w kamienicy w dzielnicy Leopoldstadt, zamieszkałej w większości przez Żydów).

  Film, do którego słowo wstępu wygłosił Andrzej Tombiński, honorowy konsul generalny Republiki Austrii, został zaprezentowany w Żydowskim Muzeum Galicja w ramach tegorocznych Dni Austrii. W dokumencie znajdują się sekwencje poświęcone tarnowskim licealistom, którzy odegrali sporą rolę w dziele przybliżenia postaci Austriaka mieszkańcom swojego miasta, z Tarnowa pochodzi bowiem wielu ocalonych przez Madritscha Żydów. Producentem filmu jest Krakowsko-Wiedeńskie Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Wiedniu.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomoc?

  mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  on,podobnie jak schwindler(-) robił na tych niewolnikach-Zydach,doskonały interes-miał ich za prawie darmo do robienia interesu...robienie z nich ,szwabskich czynowników-ratowników krakowskich Z...rozwiń całość

  on,podobnie jak schwindler(-) robił na tych niewolnikach-Zydach,doskonały interes-miał ich za prawie darmo do robienia interesu...robienie z nich ,szwabskich czynowników-ratowników krakowskich Z ydów to wykoślawianie historii.coś takiego robi Tusk,nazywając obecny rząd bolszewikami...na miejscu byłych PZPR byłbym obrażony.....zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce