Pierwszego dnia imprezy organizatorzy zapraszają na „Tajemnice bazyliki św. Andrzeja”, czyli zwiedzanie średniowiecznej bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączone z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. Liczba uczestników jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy.
W sobotę, 16 września (od 10 do 17), można brać udział w bezpłatnych wydarzeniach pod wspólnym hasłem „Poznaj historię Srebrnego Miasta”. Na rynku będzie „Sarmacki namiot”, czyli stoisko grupy rekonstrukcyjnej oraz stoiska informacyjno-promocyjne. Cykl ciekawych wydarzeń przygotowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. W ramach akcji "Biblioteka z historią" będą warsztaty edukacyjne „Spotkania z historią – papier ręcznie czerpany”, interaktywna gra terenowa „Śladami olkuskich gwarków i zabytków”, a także konkurs i warsztaty plastyczne.

Na olkuskim rynku zaprezentuje się Zakładowa Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” (godz. 15). Godzinę później rodziny z dziećmi powinny zjawić się przed olkuską basztą, aby wziąć udział w wydarzeniu „Szturm oddziału lisowczyków na Olkusz”, czyli rekonstrukcji ataku lisowczyków z udziałem publiczności, połączonej z pokazem broni czarnoprochowej.
Na zamku w Rabsztynie (sobota do 15 do 18), będą warsztaty „Muzyka dawna w zamkowych murach” (po zakupieniu biletów wstępu).
W niedzielę, 17 września, odbędzie się festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie”, pod zamkiem Rabsztyn, a także rajd rowerowy, marsz nordic walking oraz gra terenowąaw rezerwacie Pazurek. Pod zamkiem, w klimat sarmackiej epoki wprowadzi uczestników Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Będą widowiskowe pokazy husarii i artylerii, walki na szable, prezentacja strojów szlacheckich, pokazy sokolnicze, questy oraz liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki. Wydarzeniem, które przyciąga co roku uczestników jest pokaz mody historycznej. Wolontariusze, uczniowie olkuskich szkół pod kierunkiem Anny Musialskiej zaprezentują pokaz mody kilku minionych epok. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka i krótka historia ubioru.

Szturm na zamek i pokaz artylerii czarnoprochowej
Będzie można oglądać widowiskowy pokaz walk na szable na moście nad fosą (godz. 14), a na zakończenie imprezy zaplanowano „Szturm na zamek”, czyli inscenizację potyczki oddziału dowódcy zamku płk. Gabriela Hołubka z wojskami Andrzeja Zborowskiego i najemnikami Maksymiliana Habsburga połączoną z pokazem artylerii i broni czarnoprochowej (godz. 16.30).
Organizatorzy przygotowali cały szereg bezpłatnych wydarzeń towarzyszących. Na stoiskach stowarzyszeń „Zamek Rabsztyn” i „Wszyscy dla wszystkich” będzie można wziąć udział w indywidualnych zajęciach plastycznych, a także konkursach i zabawach. Będzie też można wykazać się sprawnością, biorąc udział w zabawach linowych przygotowanych przez Speleoklub Olkusz. Z kolei harcerze z olkuskiego Hufca ZHP zapraszają do udziału w grach i zabawach dla dzieci.
Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Rodzinny Rajd Rowerowy oraz marsz nordic walking przygotowane przez MOSiR Olkusz. Wydarzeniem towarzyszącym będzie III Turniej Tenisowy Orlich Gniazd rozgrywany w sobotę i niedzielę na kortach OSW "Czarna Góra" w Olkuszu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Natalka ma niesprawne rączki i chore serduszko. Potrzebuje pomocy
- Rave na Pustyni Błędowskiej. Zjechali fani muzyki techno
- Rowerem po piachu? To możliwe na Pustyni Błędowskiej. Są tu ścieżki rowerowe!
- Rodzinny rajd rowerowy na Pustyni Błędowskiej. WIDEO, ZDJĘCIA
- Dożynki w Chrząstowicach w gminie Wolbrom. Wyobraźni na witacze nie zabrakło. ZDJĘCIA
- SPR Olkusz chce powalczyć o mistrzostwo I ligi szczypiornistek (grupa B)
