- Z satysfakcją i wzruszeniem informuję, ze 1 września 2024 roku nasza uczelnia stała się Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie! To zwieńczenie dwudziestopięcioletniej drogi, starań i pracy władz uczelni, naukowców, dydaktyków, pracowników administracji i studentów - wszystkich, którzy tworzą naszą Społeczność. Bez Was byłoby to niemożliwe. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Dołączamy do grona polskich uniwersytetów. To ogromne wyróżnienie i wielkie zobowiązanie. Staliśmy się Uniwersytetem dla Was - napisał rektor prof. UAFM dr Klemens Budzowski.
Jak dowiadujemy się z Dz.U. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - Art. 16. Zastrzeżone nazwy uczelni: - Wyraz "uniwersytet" jest zastrzeżony dla nazwy uczelni akademickiej posiadającej kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 6 dyscyplinach naukowych lub artystycznych, zwanych dalej "dyscyplinami", zawierających się w co najmniej 3 dziedzinach nauki lub sztuki, zwanych dalej "dziedzinami".
Największa niepubliczna uczelnia w Małopolsce
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie rozpoczął działalność jako Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na podstawie Decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 stycznia 2000 r. Podstawowe struktury administracyjne zostały utworzone wiosną 2000 r. Wówczas też, rozpoczęto rekrutację studentów na pierwszy rok studiów.
Uczelnia rozpoczęła działalność dydaktyczną 1 października 2000 roku w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na 7 specjalnościach: handel zagraniczny, amerykanistyka, integracja europejska, administracja publiczna, zarządzanie, marketing oraz nauki o rodzinie.
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 lipca 2002 r. Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego została wpisana do rejestru niepaństwowych szkół wyższych.
Pod koniec 2007 r. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego przyznała Wydziałowi Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o polityce, a 27 października 2008 r. Wydziałowi Prawa i Administracji uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo.
Na tej podstawie uczelnia wystąpiła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem o zmianę nazwy na: Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Zgodę na zmianę nazwy uczelnia uzyskała 27 lutego 2009 roku.
Z kolei w 2022 roku uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach: nauki prawne, nauki medyczne, pedagogika oraz architektura i urbanistyka. W lipcu 2023 r. Rada Doskonałości Naukowej nadała nam uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie stosunki międzynarodowe.
Decyzjami Ministra w lipcu 2023 r. uczelnia uzyskała kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o zdrowiu, zaś w kwietniu 2024 r. kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Tym samym uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w tych dyscyplinach.
- W związku z tym, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2023 r. poz. 742 z późn. zm.) w związku z decyzją Założyciela z dnia 21 sierpnia 2024 r. w sprawie zmiany nazwy Uczelni i zmiany Statutu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i decyzją Ministra Nauki z dnia 14 czerwca 2024 r. wyrażającą zgodę na zmianę nazwy Uczelni z Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, z dniem 1 września 2024 roku zmieniliśmy nazwę na Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie - informuje uczelnia.
Szeroka oferta edukacyjna
Teraz na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie studiuje ponad 8 tysięcy osób, w tym 2 tysiące obcokrajowców reprezentujących wszystkie kontynenty.
Uczelnia oferuje studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie, seminaria doktorskie i studia podyplomowe. Kształcenie odbywa się na kilkudziesięciu kierunkach i specjalizacjach od prawa począwszy, poprzez administrację, kryminologię i resocjalizację, stosunki międzynarodowe, psychologię, pedagogikę, filologię w zakresie języka angielskiego, architekturę, zarządzanie, finanse i rachunkowość, informatykę i ekonometrię, dziennikarstwo i komunikację społeczną, organizację produkcji filmowej i telewizyjnej, aktorstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, po kierunek lekarski i inne kierunki medyczne: pielęgniarstwo, fizjoterapię, ratownictwo medyczne, dietetykę oraz kosmetologię.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?