https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksander Miszalski na inauguracji roku szkolnego: Chcemy przywrócić szkołom autonomię. Startujemy z wieloma nowymi zawodami

Aleksandra Łabędź
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podczas inauguracji roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podczas inauguracji roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl
Ponad 110 tys. krakowskich uczniów i uczennic rozpoczęło rok szkolny 2024/2025. Przed dziećmi i młodzieżą nowe obowiązki i wyzwania. Edukacja w Krakowie stanowi największą część budżetu miasta, czyli około 2,6 mld. zł. Krakowski samorząd jest organem prowadzącym dla ponad 400 przedszkoli, szkół i placówek zorganizowanych w 316 jednostek oświatowych. Są wśród nich także młodzieżowe domy kultury, bursy i internaty oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne – instytucje kluczowe z punktu widzenia rozwoju zainteresowań młodych ludzi, a także wspierania uczniów, nauczycieli i rodziców. W Krakowie oficjalna inauguracja roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych. Nowy rok szkolny wspólnie z uczniami powitał tam również prezydent miasta Aleksander Miszalski.

W roku szkolnym 2024/2025 krakowska młodzież będzie się uczyć w 80 samorządowych szkołach ponadpodstawowych: 39 liceach ogólnokształcących, 22 technikach i 19 branżowych szkołach I stopnia. Łącznie otwartych zostanie w nich ponad 300 nowych oddziałów, w których naukę rozpocznie około 7 tys. pierwszoklasistów.

W stosunku do poprzedniego roku szkolnego nie zmieni się także liczba samorządowych szkół podstawowych – w 114 podstawówkach naukę rozpocznie około 6,8 tys. pierwszaków.

Jedną z nowości wprowadzonych przez resort edukacji będą obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, zaplanowane w ramach edukacji przyrodniczej (klasy I–III) oraz zajęć z wychowawcą (klasy IV–VII); uczniowie klas VIII realizują te zagadnienia na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa.

Szkoła przechodzi metamorfozę

Zespół Szkół Budowlanych obchodzi właśnie 60-lecie działalności i jednocześnie rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii – od 1 września 2024 r. pod nazwą Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych. Nowa, dwuczłonowa identyfikacja wskazuje na zmianę i kontynuację, ale przede wszystkim pozwala bardziej adekwatnie opisać profil kształcenia, który poszerza się w odpowiedzi na wymagania i zapotrzebowanie rynku pracy.

Jak wyjaśniają krakowscy urzędnicy: "Wśród przedmiotów i praktyk realizowanych w ZSAB są zarówno te związane z branżą budowlaną, jak i – w coraz większym stopniu – z szeroko rozumianą architekturą. Zespół, który od wielu lat przygotowuje uczniów do wykonywania takich zawodów, jak technik renowacji elementów architektury i technik architektury krajobrazu, od roku szkolnego 2023/2024 realizuje też program nauczania umożliwiający zdobycie kwalifikacji w zawodzie technik aranżacji wnętrz".

Technik aranżacji wnętrz łączy wiedzę z zakresu projektowania wnętrz, kształtowania przestrzeni publicznej i prywatnej ze znajomością programów graficznych, materiałów budowlanych, najnowszych rozwiązań technicznych i trendów estetycznych. Specjalność ta została niedawno wpisana na listę zawodów szkolnictwa branżowego przez ministerstwo edukacji. Zarówno w tym, jak i zeszłym roku zapisy do pierwszej klasy spotkały się z dużym zainteresowaniem absolwentów krakowskich szkół podstawowych.

– Nieprzypadkowo znajdujemy się dzisiaj w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych. W swoim programie wyborczym podkreślałem potrzebę wzmacniania szkolnictwa technicznego i branżowego. W tym roku startujemy z wieloma nowymi zawodami, potrzebnymi na rynku pracy, bo świat i otoczenie gospodarcze dynamicznie się zmieniają. Ale także w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących kształcenie ogólne jest wiele do zrobienia, bo ostatnie lata były bardzo trudne. Chcemy przywrócić szkołom autonomię, a także poprawić kwestie związane z finansowaniem oświaty – mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podczas oficjalnej inauguracji roku szkolnego 2024/2025.

Wsparcie dla nauczycieli

Z kolei Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa ds. edukacji, polityki społecznej i mieszkalnictwa, zapewniła, że prestiż i ranga zawodu nauczycielskiego będą w centrum uwagi samorządu: "Chcemy jak najmocniej wspierać nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół, ponieważ to od nich zależy dobrostan i przyszłość najmłodszych krakowian i nas jako społeczeństwa" – podkreśliła.

Dodała, że samorządy mają otrzymać dodatkowe środki na zatrudnianie asystentów międzykulturowych.

– Dostrzegamy też rolę organizacji pozarządowych, które mają ogromne doświadczenie w pracy m.in. z takimi tematami, jak migracje czy wsparcie psychologiczne, i zachęcamy społeczności szkolne, by z tego korzystały. Chcemy realizować ambitne projekty społeczne wykraczające poza mury szkół. Niezmiernie cieszy to, że inne polskie samorządy inspirują się krakowskim programem #Ogarniam życie. To pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku – mówiła Maria Klaman.

Rozwój szkół technicznych i branżowych

W Krakowie od września 2024 r. nowością jest uruchomienie nauki w zawodach: technik programista w Technikum Energetyczno-Elektronicznym nr 9 (Zespół Szkół Energetycznych), technik elektromobilności w Technikum Mechanicznym nr 15 (Zespół Szkół Mechanicznych nr 1), technik chłodnictwa i klimatyzacji w Technikum Budowlanym nr 1 (Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych ). Ponadto w Branżowej Szkole II stopnia nr 1 (ponownie Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych ) rusza kształcenie w zawodzie technik inżynierii sanitarnej.

Dodatkowo kontynuowane będzie też kształcenie w zawodzie technik mechatronik w Branżowej Szkole Specjalnej II stopnia nr 6 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących. Z kolei absolwenci branżowych szkół I stopnia będą mogli kontynuować kształcenie w zawodzie technik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3, gdzie otwarta została Branżowa Szkoła II stopnia nr 7.

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska