Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kącik seniora. Bezdech senny - jak sobie z nim poradzić?

Dr Krzysztof Czarnobilski
Anna kaczmarz
Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii szpitala MSW w Krakowie.

Jeżeli chrapiemy i stajemy się przez to uciążliwi, zwłaszcza dla najbliższych, a w ciągu dnia jesteśmy nadmiernie senni, to może być to sygnał, że cierpimy na tzw. obturacyjny bezdech senny. Nie należy tego bagatelizować i koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż jest to czynnik ryzyka upadków oraz wielu chorób, m.in. choroby niedokrwien-nej serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, cukrzycy, zespołów otępiennych, depresji czy osteoporozy.

Badania naukowe wykazały, że obturacyjny bezdech senny zwiększa liczbę zgonów z powodu chorób serca u seniorów. Częstość tej choroby wzrasta z wiekiem i prawdopodobnie cierpi na nią ok. 16% mężczyzn i 5 % kobiet, zwłaszcza po 65 roku życia. Jest schorzeniem polegającym na występowaniu w nocy przerw w oddychaniu trwających powyżej 10 sekund. Wynika to z zatykania górnych dróg oddechowych wskutek spadku napięcia mięśni gardła, które występuje także u osób zdrowych, jednak ma mniejsze nasilenie. Konsekwencją tego jest niedotlenienie organizmu, a zwłaszcza mózgu. Szczególnie narażona jest płeć męska, osoby otyłe, z dużym obwodem szyi, z chorobami górnych dróg oddechowych, palący papierosy i pijący w nadmiarze alkohol. Diagnoza jest stawiana na podstawie badania polisomno-graficznego, wykonywanego w warunkach szpitalnych.

Jak sobie z tym radzić: przede wszystkim konieczna jest zmiana stylu życia - redukcja wagi ciała, rzucenie palenia, zakaz spożywania alkoholu, mniej kofeiny, ustalenie regularnych pór chodzenia spać i budzenia się. Trzeba pamiętać również, że winowajcą mogą być leki, zwłaszcza nasenne, często nadużywane przez seniorów. Leczenie operacyjne nieprawidłowości w obrębie nosa i gardła, np. przerośniętych migdałów może zmniejszyć dolegliwości. Jednak głównym sposobem leczenia bezdechu sennego u seniorów jest stosowanie tzw. aparatów CPAP. Pacjenci poddani tej terapii noszą podczas snu maskę, która jest przyłączona do niewielkiego urządzenia wytwarzającego odpowiednie ciśnienie powietrza, aby utrzymać otwarte drogi oddechowe podczas snu. Niestety, nie wszyscy tolerują tego typu terapię, a nieleczony bezdech u starszych osób potęguje objawy wielu istniejących chorób, które gorzej reagują na stosowane leki.

*****
Masz pytania do doktora Czarnobilskiego? Napisz do nas na [email protected]!

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska