Dwudniowe obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęły się w piątek (11.06.2021) w Kalwarii Zebrzydowskiej. To miejsce jednego z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce oraz najstarszej i największej w Europie kalwarii.
Zebranie plenarne Episkopatu rozpoczęło się w Kalwarii Zebrzydowskiej w piątek o godz. 11. i zakończy w sobotę, 12 czerwca, po południu. Pierwszego dnia obrad wieczorem biskupi udadzą się jeszcze do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.
W piątek i w sobotę ograniczenia dla pielgrzymów
Z kolei 12 czerwca, od rana celebrować mają mszę świętą w sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Z uwagi na obrady przez cały dzień w piątek oraz w sobotę do godz. 15.00 poruszanie się po terenie kalwaryjskim będzie ograniczone
informuje biuro prasowe episkopatu.
Słynne kalwaryjskie sanktuarium
W Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej w archidiecezji krakowskiej znajduje się kościół i klasztor bernardynów oraz zespół kaplic i kościołów dróżkowych. Fundacji klasztoru i kalwarii dokonał w 1602 r. Mikołaj Zebrzydowski. Jest to najstarsza i największa w Europie kalwaria a liczba pielgrzymów sięga dwóch milionów rocznie. Jest też jedyną kalwarią na świecie wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 1999 r.).
Kalwaria Zebrzydowska nazywana „polską Jerozolimą” słynie m.in. z nabożeństw na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej oraz z Cudownego Obrazu Maryi Kalwaryjskiej. Opiekę nad tym miejscem sprawują ojcowie bernardyni. Ważną ich posługą jest m.in. sakrament pokuty. Największym wydarzeniem w ciągu roku są obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, w które za każdym razem zaangażowanych jest około 150 aktorów. Z kolei od 9 do 16 sierpnia trwa w Kalwarii Zebrzydowskiej tygodniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej.
