Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kancelaria Prezydenta krytykuje nowe zasady wejścia do Sejmu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezydent Andrzej Duda, jako głowa państwa, może swobodnie przekraczać mury polskiego parlamentu. Do niedawna ta zasada dotyczyła także jego ludzi. To ma się jednak skończyć.
Prezydent Andrzej Duda, jako głowa państwa, może swobodnie przekraczać mury polskiego parlamentu. Do niedawna ta zasada dotyczyła także jego ludzi. To ma się jednak skończyć. fot marek szawdyn/polska press
Prezydent Andrzej Duda, jako głowa państwa, może swobodnie przekraczać mury polskiego parlamentu. Do niedawna ta zasada dotyczyła także jego ludzi. To ma się jednak skończyć. Sekretarze i podsekretarze w prezydenckiej kancelarii i mają oprócz pokazania legitymacji, podlegać szczegółowej kontroli – informuje „Rzeczpospolita”. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się Kancelaria Prezydenta.

Dziennik podkreśla, że prezydent Polski zalicza się do wąskiego kręgu osób, które przekraczają mury Sejmu bez ograniczeń. Wchodzi do parlamentu i wjeżdża na jego teren bez okazywania dokumentów. Straży marszałkowskiej nie wolno też go kontrolować.

Głowa państwa ma zachować ten przywilej, ale jego ludzie już nie.

„Taki będzie skutek powstającego w MSWiA rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków przeprowadzania i dokumentowania czynności przez funkcjonariusza straży marszałkowskiej” - czytamy w dzienniku.

Jak informuje „Rz”, kwestię wchodzenia do parlamentu reguluje zarządzenie marszałka Sejmu. Określa ono dwie grupy osób, których nie kontroluje straż marszałkowska. Do pierwszej, oprócz prezydenta, należą premier, wicepremierzy, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu. Te osoby wchodzą do parlamentu bez okazywania dokumentów i bez kontroli.

Druga grupa jest o wiele szersza i funkcjonuje na innych zasadach. Należą do niej osoby, które muszą pokazywać legitymacje służbowe, ale kontroli w praktyce nie podlegają. Zaliczają się do niej m.in. posłowie i senatorowie, prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także wszystkie osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe. Ta ostatnia lista liczy kilkadziesiąt pozycji, wśród których oprócz kierowników urzędów centralnych są także ich zastępcy.

Nowe przepisy zakładają jednak, że nie każda osoba piastująca kierownicze stanowisko państwowe wejdzie już do Sejmu bez kontroli. Poddać będą się jej musieli m.in. szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes Polskiej Akademii Nauk, wiceprezesi Najwyższej Izby Kontroli, zastępcy rzecznika praw obywatelskich i wojewodowie.

„Najbardziej zaskakujące jest to, że kontroli zaczną podlegać sekretarze i podsekretarze stanu, czyli wiceszefowie ministerstw. Dotyczyć to będzie też sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta, zwanych potocznie ministrami prezydenckimi. Z całej świty Andrzeja Dudy na specjalne traktowanie oprócz jego samego będzie mogła odtąd liczyć tylko szefowa kancelarii Halina Szymańska i jej zastępca Paweł Mucha” - pisze „Rz”.

Dziennik informuje, że z pisma, które do MSWiA skierowała prezydencka minister Anna Surówka-Pasek wynika, ze te zmiany nie podobają się Kancelarii Prezydenta. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o uzupełnienie katalogu, określonego w par. 9 ust. 12 projektu, o sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" – napisała minister.

Na razie nie wiadomo, czy MSWiA uwzględni jej pismo.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kancelaria Prezydenta krytykuje nowe zasady wejścia do Sejmu - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska