Wyścig po raz pierwszy rozegrany został w roku 1975. Po kilkuletniej przerwie został reaktywowany w roku 2009. W wyścigu startowali i zdobywali kolarskie ostrogi znani później świetni kolarze - m.in. mistrz świata Lech Piasecki, Piotr Wadecki, Piotr Przydział, mistrz świata w przełajach Słowak Ondrej Glajza, znany z sukcesów w Wyścigu Pokoju czeski kolarz Travnicek.
Program wyścigu przedstawił pełniący funkcję dyrektora Tomasz Wójcik. Kolarze rozpoczną rywalizację od prologu, w dniu 1 maja na trasach w słowackich Dohnanach. Dzień później walczyć będą na etapie dookoła tego miasta o długości 154 km. 3 maja ścigać się będą z Dohnan do Starej Bystricy - na dystansie 141 km. 4 maja wyruszą z Jabłonki, a po pokonaniu 144 km finiszować będą na mecie w Ciężkowicach. Piąty, ostatni etap o długości 130 km rozegrany zostanie na trasie z Radłowa do Tarnowa - meta ok. godz. 13.30 na ul. Lwowskiej.
Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego Marek Kosicki przedstawił ekipy które staną na starcie tegorocznego wyścigu. Zgłoszono aż 30 zespołów - wśród nich narodowa reprezentacja Polski, ekipy Czech, Słowacji, Białorusi, Belgii, Niemiec, Holandii, Austrii, Bułgarii, a także dwie egzotyczne drużyny z Egiptu i Algerii. Kolarski peleton liczył będzie aż 180 kolarzy. Obecny na konferencji trener kadry narodowej naszych szosowców Zbigniew Piątek, zapewnił, że nasza reprezentacja pojedzie w najsilniejszym składzie i będzie to ważny sprawdzian przed Mistrzostwami Świata. Podczas konferencji z udziałem przedstawicieli strony słowackiej, sponsorów wyścigu i m.in. zastępcy prezydenta Tarnowa Krystyny Latały, przedstawione zostały także zasady wielu klasyfikacji - m.in. najbardziej aktywnych, najlepszego " górala". Urocze hostessy zaprezentowały także koszulki dla najlepszych.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze