Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawa vs Yerba mate. Czyli starcie energetycznych gigantów

.

Kawa to popularne rozwiązanie trudów dnia codziennego - pobudza, smakuje, dodaje pozytywnej energii i kopa do działania. Jak jednak pogodzić zbawienne działanie pobudzającej kofeiny z negatywnymi dla zdrowia skutkami picia kawy? Zamieniając ją na yerba mate.

DZIAŁANIE

Yerba mate i kawa mają jedną, najważniejszą cechę wspólną - zawierają kofeinę, która pozwala nam szerzej otworzyć oczy w poniedziałkowy (i nie tylko) poranek. Kawa działa szybko i gwałtownie, co wydaje się być świetną właściwością, ale czy to wystarczy, żeby utrzymać nas na nogach cały dzień? Coraz więcej ludzi skarży się na rzeczywiście szybką ‘pobudkę’ z kawą, ale także na równie szybkie ‘zejście’. Już niedługo po wypiciu pierwszej filiżanki możemy poczuć większe pragnienie, senność i ogólny spadek energii, a po świeżym ożywieniu zostają jedynie wspomnienia i tzw. kapeć w ustach, czyli nieprzyjemny, kwaśny posmak.

Yerba mate działa wolniej, ale też dłużej. Powoli uwalnia energię w naszym organizmie, otwiera oczy i umysł na długi czas. Dzieje się tak, ponieważ oprócz kofeiny, napar z ostrokrzewu paragwajskiego zawiera także teobrominę, magnez, cynk, potas i masę witamin. Dzięki temu yerba mate pomaga w pracy i nauce.

ZDROWIE

Co złego robi nam kawa? Będąc jej sporadycznym użytkownikiem, jesteśmy narażeni na nagły wzrost ciśnienia. Przy nadmiernym spożyciu wypłukuje z organizmu magnez, wapń i witaminy z grupy B. To wystarczy, aby odebrać nam witalność, dobre samopoczucie i wewnętrzną energię.

Powoduje nadmierne wydzielanie się kwasów żołądkowych, wpływa negatywnie na trawienie, u wrażliwych osób może nawet wywoływać biegunkę. Dodatkowo przedawkowanie kawy kończy się rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, rozkojarzenie i niepokój.

Jak działa yerba mate? Yerba mate to źródło polifenoli, czyli antyoksydantów - substancji chroniących organizm przed uszkodzeniami. Badania wykazały ochronne działanie naparu yerba mate na DNA. W przeciwieństwie do kawy poprawia naszą perystaltykę jelit i reguluje przemianę materii, działa moczopędnie. Chroni również wątrobę i obniża poziom złego cholesterolu. Dostarcza naszemu organizmowi mnóstwo dobroci, które zyskujemy poprzez przyswojenie magnezu, cynku, potasu, krzemu, siarki, witamin A, B, C, H, PP, czyli pozytywnych składników yerba mate.

KULTURA PICIA

Współcześnie popularność kawy zaadaptowała się świetnie wśród wielkomiejskiego, szybkiego stylu życia. Dom, praca, uczelnia, stres i działanie w biegu, a w międzyczasie parę filiżanek małej czarnej, nierzadko przy asyście zapalonego papierosa. Tak pośpieszny tryb życia jest bardzo niebezpieczny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Picie yerba mate to nie jest pospieszny nawyk wykonywany w biegu. To rytuał, który przeżywany w odpowiedni sposób, pozwala nie tylko cieszyć się poprawą fizycznej witalności, ale przede wszystkim przynosi ukojenie dla naszych nerwów i wprowadza spokój. Sposób przygotowania i aplikacji Yerba mate zmusza nas do zatrzymania się na chwilę, odetchnięcia.

W dzisiejszych czasach każdy łatwo znajdzie swój sklep z yerba mate. Dlatego już teraz spróbuj naturalnego pobudzenia bez negatywnych skutków ubocznych i już dziś podejmij wyzwanie - wymień kawę na yerba mate i przekonaj się o jej zbawiennym, ciekawym działaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska