Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy jest Dzień Matki? Jakie tradycja są z nim związane? Sprawdź

redakcja
Kiedy jest Dzień Matki? Jakie tradycja są z nim związane?
Kiedy jest Dzień Matki? Jakie tradycja są z nim związane?
Już 26 maja będziemy obchodzić w Polsce wyjątkowy dzień - mianowicie Dzień Matki. W tym szczególnym czasie dzieci składają swoim mamom życzenia, robią laurki i wręczają prezenty. Jest to forma podziękowania za trud wkładany w wychowanie, jak również okazanie wsparcia i miłości. W który dzień dokładnie wypada Dzień Matki 2020? Jakie tradycje są z nim związane? Sprawdź!

Kiedy wypada Dzień Matki 2020?

Dzień Matki 2020 wypada 26 maja. W tym roku jest to wtorek.

Dzień Matki - skąd się wziął?

Początki obchodów święta matki sięgają już czasów starożytnych. Wówczas w Grecji, Rzymie oraz Egipcie święto to miało politeistyczny charakter. Czczono przede wszystkim matki-boginie, czyli boginie płodności i urodzaju. Kultywowanie święta zostało zabronione po przejściu cesarstwa rzymskiego na chrześcijaństwo.

Tradycja odnowiła się dopiero w XVII-wiecznej Anglii po nazwą „Niedziela u matki”. Corocznie, w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach, a następnie składano matkom prezenty w postaci kwiatów lub słodyczy. Dzień ten był wolny od pracy.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych w 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis zorganizowała "Dni Matczynej Pracy". W 1905 roku po raz pierwszy obchodzono "Dzień Matki", a w 1914 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. Z czasem zwyczaj ten został przyjęty w wielu krajach na całym świecie.

Tradycje związane z Dniem Matki w Polsce

Dzień Matki w Polsce kojarzy się głównie z wręczaniem mamom laurek, kwiatów, drobnych prezentów oraz składaniem życzeń. Szczególnie świętuje się w przedszkolach i szkołach, kiedy to małe dzieci przygotowują piosenki i przedstawienia, dziękując za okazaną im miłość oraz troskę. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w Polsce Dzień Matki był obchodzony w 1914 roku w Krakowie.

Dzień Matki - tradycje z całego świata

W dzisiejszych czasach Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Oto niektóre z nich:

  • Dzień Matki we Włoszech

    we Włoszech matki pełnią bardzo ważną rolę. Tego dnia włoskie matki zdecydowanie są na pierwszym miejscu. Aby wyręczyć je w pracach domowych przygotowywane są specjalne obiady w restauracjach. Dania mogą być różne, jednak deser tradycyjnie składa się z kawy oraz sernika w postaci serca. Jest to wyraz podziękowania oraz miłości.

  • Dzień Matki w Meksyku

    w Meksyku Dzień Matki obchodzony jest 10 maja. Rano Meksykanie udają się na uroczystą mszę świętą ku czci Najświętszej Dziewicy. Co ciekawe, mamy dostają wtedy ogromne bukiety kwiatów - tak duże i drogie, że niektórzy zbiórkę na zakup kwiatów muszą zacząć już kilka miesięcy wcześniej.

  • Dzień Matki w Kanadzie i Australii

    Dzień Matki w Kanadzie i Australii wiąże się z przypinaniem do ubrań goździków. Jednak niezwykle ważny jest ich kolor. Jeśli ktoś założy białego goździka oznacza to, że matka danej osoby już nie żyje. Warto zaznaczyć, że prezentami w tym szczególnym dniu obdarowywane są kobiety w schroniskach dla bezdomnych.

Prezenty na Dzień Matki

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki prezent kupić na Dzień Matki. Wszystko zależy od tego, co lubi lub o czym marzy. Jednak niewątpliwie najlepsze są prezenty robione własnoręcznie. Wykażemy się wówczas kreatywnością oraz pokażemy, że naprawdę nam na nich zależy. Dobrym pomysłem może okazać się piękna laurka, obraz lub np. ręcznie robiona biżuteria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska