Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 już w październiku
Koniec lata nieubłagalnie się zbliża. Za oknem coraz częściej dostrzec można chmury i lekkie opady deszczu, liście zaczynają odpadać z gałązek drzew, słupki termometrów stopniowo się obniżają, a dni stają się coraz krótsze. Zwiastuje to nadejście jesieni, a wraz z nią zmianę czasu z letniego na zimowy. W całej Unii Europejskiej następuje to w ostatnią niedzielę października.
Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu nastąpi już w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarków powinny zostać przesunięte z godziny 3:00 na 2:00. Oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej.
Jednak kolejny dzień po zmianie czasu stanie się już znacznie krótszy. Słońce zacznie zachodzić już o godzinie 16:19.
Zmiana czasu w Polsce
Zmianę czasu w naszym kraju po raz pierwszy zastosowano w 1919 roku. Po wielu przerwach do przestawiania zegarków powrócono w 1983 roku. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września, a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca - tak jak obecnie. Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.
Co ciekawe, zmiana czasu obowiązuje aż w 70 krajach świata, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich. Nie przeprowadza ich jedynie Białoruś, Islandia oraz Rosja.
Kiedy koniec zmiany czasu?
Od wielu lat mówi się o zaprzestaniu kontynuowania tradycji zmiany czasu. Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Również sondaże przeprowadzone w Polsce potwierdziły, że większość osób wolałaby, aby w naszym kraju obowiązywał jedynie czas letni.
W projekcie ustawy Komisji Europejskiej sprzed 3 lat czytaliśmy, że ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2019 roku. Po wielu rozmowach termin ten przełożono na 2021 rok, jednak z czasem sprawa ucichła. Przypomnijmy, że zgodę na zniesienie zmiany czasu muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Wady zmiany czasu z letniego na zimowy
Coraz więcej osób sprzeciwia się zmianie czasu, sądząc, że negatywnie wpływa ona na organizm. Podobnego zdania są eksperci, według których zmiana czasu z letniego na zimowy ma więcej wad niż zalet. Należy do nich m.in:
- rozdrażnienie
- ponowne rozregulowanie zegara biologicznego
- wzmożona szansa popadnięcia w depresję
- zmniejszenie produktywności przez kilka dni
- problemy z koncentracją
- wyższe prawdopodobieństwo zawału serca następnego dnia
- mniejsza efektywność i wydajność w pracy
