Spis treści
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2023/2024?
Konieczność włączenia centralnego ogrzewania przez spółdzielnie dotyczy w Polsce wielu wspólnot. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku przepisy mówiły jasno, że ogrzewanie ma być włączane zawsze 15 października, a sezon grzewczy ma trwać do 25 kwietnia. Z czasem, gdy pogoda zaczęła się wyraźnie zmieniać, zmianie uległy także przepisy. Decydująca miała być wówczas temperatura, która po godzinie 19:00 spadała poniżej 12 stopni Celsjusza i zmuszała spółdzielnie do włączenia ogrzewania.
Obecnie w teorii sezon grzewczy trwa przez cały rok. Nowe osiedla wyposażone są często w zewnętrzne czujniki, które automatycznie włączają centralne ogrzewanie w przypadku spadku temperatur. W większości starszych wspólnot to jednak nadal zarządca decyduje, kiedy kaloryfery przestaną być zimne.
Temperatura spada a kaloryfery zimne. Co robić?
Wszystko jest jasne, kiedy wspólnota dysponuje uchwałą, która zmusza zarządcę do włączenia centralnego ogrzewania po spełnieniu określonych warunków. Ale w wielu wspólnotach takich po prostu nie ma i, jak twierdzi Fakt, mieszkańcy mogą wówczas wnosić o włączenie ogrzewania ze względu na temperatury w pomieszczeniach, które spadają poniżej 20 stopni, jednak to nie oznacza, że zarządca będzie musiał ogrzewanie włączyć.
To może być problemem, bo spółdzielnie coraz częściej szukają oszczędności, zmagając się z nieterminowymi płatnościami i rosnącymi kosztami utrzymania wspólnot. Dodatkowo jesień jest w Polsce coraz cieplejsza, co także może opóźniać moment włączenia centralnego ogrzewania i będzie to uzasadniona decyzja.
Zobacz także: Ile kosztuje ogrzewanie domu? Sprawdzamy koszty ogrzewania gazem, węglem i pompą ciepła w 2023 roku
Odszkodowanie za zimne kaloryfery
W teorii mieszkańcy bloków mogą ubiegać się o odszkodowanie lub zwrot kosztów wynikających z wyższych opłat za prąd, choćby ze względu na konieczność dogrzewania się piecykami elektrycznymi. W praktyce może to być jednak trudne. Przy braku uchwały zarządca z pewnością wybroni swoich racji, a to na mieszkańcach bloku będzie spoczywać obowiązek udowodnienia zaniedbania przed sądem, co także wiąże się z dodatkowymi kosztami.
W tej sytuacji prawdopodobnie słabo opłacalne będą pozwy wobec spółdzielni po dwóch czy nawet trzech chłodniejszych dniach. Tak czy inaczej, w zdecydowanej większości wspólnot sezon grzewczy rozpocznie się w październiku, który staje się coraz chłodniejszy.
