Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierował muzeum w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Głosił, że "Rosjanie są traktowani jak Żydzi podczas II wojny światowej"

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Jan Engelgard na wspólnej telekonferencji m.in. z Mateuszem Piskorskim, oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Rosji
Jan Engelgard na wspólnej telekonferencji m.in. z Mateuszem Piskorskim, oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Rosji Screen YT
Jan Engelgard jeszcze cztery dni temu głosił hasła, jakoby "Rosjanie byli traktowani jak Żydzi podczas II wojny światowej". Dwa dni później przestał być kierownikiem Muzeum Niepodległości w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

"Jan Engelgard jest publicystą rosyjskiego "Sputnika" i redaktorem naczelnym czasopisma „Myśl Polska”, które stało się przystanią i schronieniem dla najważniejszych figur środowiska prokremlowskiego. Nie dalej jak wczoraj (13 marca - przyp. red.) urządził telekonferencję z Mateuszem Piskorskim, podczas której padło stwierdzenie, że Rosjanie są traktowani jak Żydzi podczas II wojny światowej. Ciekawe porównanie jak na nich zważywszy, że linia redakcyjna „Myśli Polskiej” jest nie tylko prorosyjska, ale i zajadle antysemicka" - napisał na swoim Facebooku Marcin Ludwik Rey, niezależny dziennikarz do niedawna prowadzący facebookowy profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce". Jak dodał, oburzający jest fakt, iż Engelgard jest kierownikiem oddziału Muzeum Niepodległości w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Jego wpis skomentował m.in. działacz Solidarnej Polski Dariusz Matecki. "Zapytam Pana Marszałka Adama Struzika o te informacje. Jeśli się potwierdzą, byłby to nieprawdopodobny skandal" - stwierdził Matecki. Warto dodać, że to właśnie urząd marszałkowski sprawuje pieczę nad Muzeum Niepodległości w Warszawie. A sam Jan Engelgard w okresie od 24 października 2005 do 24 listopada 2006 był członkiem zarządu województwa mazowieckiego.

O sprawę postanowiliśmy zapytać Adama Struzika. Komentarza marszałka jednak nie otrzymaliśmy. Przypomnijmy, że Adam Struzik jest z PSL. Pomimo naszych próśb o bezpośrednią rozmowę, porozumiewał się z nami tylko przez sekretarkę czy rzeczniczkę. - Za politykę kadrową odpowiada dyrektor instytucji, w której zatrudniony jest pracownik – w tym przypadku Muzeum Niepodległości - stwierdziła jedynie Marta Milewska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

Pytania skierowaliśmy więc do Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości. - Tak, znam Jana Engelgarda od 2007 roku. Pracował w Muzeum Niepodległości od tego czasu. Od 2010 znam go osobiście. Został zatrudniony przed dyrektora Muzeum Niepodległości – dra Andrzeja Stawarza, na stanowisku starszego specjalisty do spraw edytorskich i naukowych. Sprawował w Instytucji naszej wiele istotnych funkcji: Instytut Kresowy, Dział Historii - opowiada Tadeusz Skoczek.

Czy dyrektorowi nie przeszkadzały poglądy i hasła głoszone przez Engelgarda? - Nie kontrolujemy prywatnych wypowiedzi pracowników, ani nie mamy uprawnień do wpływania na ich poglądy. Wypowiedzi ksenofobiczne są nam obce. Dajemy tego przykład w naszej codziennej działalności - odrzekł Skoczek.

Na koniec dyrektor muzeum zdradził nam, iż 15 marca Jan Engelgard... przestał być kierownikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Czy miały na to wpływ hasła głoszone podczas telekonferencji, dosłownie dwa dni wcześniej? Tego dyrektor Skoczek już nie powiedział.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierował muzeum w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Głosił, że "Rosjanie są traktowani jak Żydzi podczas II wojny światowej" - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska