Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że Kijów zwoła w ciągu 48 godzin posiedzenie z Rosją i pozostałymi krajami, które są stronami Dokumentu Wiedeńskiego OBWE, żeby omówić rozmieszczenia rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach.
Zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim Rosja ma podać informacje m. in. o lokalizacji swoich działań wojskowych, dacie ich zakończenia, liczby uczestniczących jednostek, itd.
- Ponieważ Moskwa tego nie uczyniła, Kijów zwołuje spotkanie, aby omówić przemieszczenia się sił rosyjskich naszej granicy oraz na tymczasowo okupowanym Krymie - napisał minister Dmytro Kuleba.
Andrii Klymenko z ukraińskiego Instytutu Studiów Strategicznych Morza Czarnego powiedział Yahoo News, że na Morzu Czarnym pojawiło się 12 jednostek desantowych.
To bezprecedensowa obecność rosyjskiej marynarki wojennej – powiedział. Dodał, że takiej koncentracji nie widziano od zakończenia zimnej wojny trzy dekady temu.
W sobotę ćwiczenia na Morzu Czarnym rozpoczęły się z udziałem ponad 30 rosyjskich okrętów wojennych – czytamy w Black Sea News.
Obejmowały one okręty podwodne i krążowniki. Trwają także ćwiczenia z wykorzystaniem lotnictwa i wojsk lądowych. Według rosyjskiej telewizji państwowej Zvezda, manewry, które oficjalnie rozpoczęły się 13 lutego i mają potrwać do 22 lutego, „wystrzelą rakiety i bomby” w cele morskie, powietrzne i przybrzeżne.
