Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkugodzinne opóźnienia i dzieci pozostawione bez opieki - takie skargi na firmę transportową zgłaszają rodzice dzieci niepełnosprawnych

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Rodzice skarżą się na działanie firmy transportowej dzieci z niepełnosprawnościami
Rodzice skarżą się na działanie firmy transportowej dzieci z niepełnosprawnościami Wojciech Wojtkielewicz
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami skarżą się na przewoźnika, który według nich dowozi dzieci na zajęcia ze znacznym opóźnieniem, czy pozostawia najmłodszych bez opieki w samochodzie. Firma transportowa zapewnia, że problemy wynikają z czynników, których przewoźnik nie jest w stanie przewidzieć. Wynikają one zazwyczaj z przedłużonego oczekiwania na dziecko, braku odwołania kursu czy utrudnień na drogach. Z kolei miejscy urzędnicy wyjaśniają, że sposób w jaki realizowany jest przewóz dzieci zależy od rodziców i to oni decydują, jaką opcję dowozu wybrać.

- Problemów jest wiele. Często dzieci przywożone są tuż przed rozpoczęciem zajęć o godzinie 8, gdzie warto zauważyć, że są to dzieci z niepełnosprawnościami i dotarcie na lekcje w tak krótkim czasie jest niemożliwie. Dodatkowo dzieci w ciągu tygodnia zapisane są na zajęcia specjalistyczne. Niestety, zdarza się tak, że docierają one na te zajęcia ze znacznym opóźnieniem i takie sytuacje tłumaczone są korkami na ulicach miasta, gdzie ja również jeżdżę samochodem do pracy i unikam takich spóźnień - skarży się pan Jacek, rodzic jednego z dzieci. - Oczywiście, my nie mamy pretensji do kierowców. Problemem jest przede wszystkim logistyczna obsługa firmy - dodaje.

Rodzice zgłaszają między innymi sytuacje, w których dzieci odbierane są ze szkoły z kilkugodzinnym opóźnieniem, a czas powrotu jest znacznie wydłużony. Dodatkowo zwracają uwagę na problem braku stałych kierowców, co uniemożliwia rodzicom posiadanie z nimi kontaktu, pozostawianie dzieci bez opieki w samochodzie czy zrzucanie w ostatniej chwili na rodziców odpowiedzialności za organizację transportu zastępczego dla dziecka.

Radny interpeluje

Na liczne apele rodziców zareagował radny Wojciech Krzysztonek, który w złożonej interpelacji prosi o kontrolę realizacji umowy zawartej przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie z firmą transportową na dowóz do przedszkoli i szkół oraz odbiór z nich dzieci z niepełnosprawnościami.

- Zwrócili się do mnie rodzice, których niepełnosprawne dzieci korzystają z finansowanego przez miasto transportu do i z przedszkola lub szkoły. Z przekazanych mi informacji wynika, że firma RTPartner Sp. z. o.o. ma problemy z należytym wywiązywaniem się z umowy, którą zawarła z Miejskim Centrum Oświaty w Krakowie - pisze radny w złożonym piśmie. - Liczę, że działania podjęte przez Pana Prezydenta i podległą mu jednostkę wyeliminują utrudnienia, na jakie narażone są dzieci niepełnosprawne i ich rodzice - dodaje.

Wyjaśnienia na skargi rodziców

Przytaczane w interpelacji skargi rodziców, dotyczące tego, że: "dzieci odbierane są ze szkoły z kilkugodzinnym opóźnieniem, mimo, że umowa przewiduje w tym zakresie maksymalnie jedną godzinę zegarową" czy tego że: "dzieci zostawiane są bez opieki w samochodzie, mimo, że wykonawca powinien zapewnić opiekuna oprócz kierowcy", miasto tłumaczy między innymi tym, że: "dzieci odbierane są z jednostek oświatowych w czasie nie dłuższym niż 1 godzina zegarowa po zakończeniu zajęć lub o godzinie ustalonej z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka. Na określenie precyzyjnego czasu dojazdu mają wpływ w szczególności uwarunkowania drogowe w Krakowie" lub, że "zgodnie z umową wykonawca ma zapewnić opiekę nad przewożonym dzieckiem, co nie oznacza, że ma to być dodatkowa - oprócz kierowcy - osoba".

Skargi i zgłoszenia

Aktualnie firma obsługuje przewozy około 700 dzieci. Okazuje się, że od początku trwania umowy (od 1 września do 3 listopada), ze strony rodziców-opiekunów wpłynęło do firmy 7 skarg. - Do każdej z nich się ustosunkowaliśmy na piśmie, były to sytuacje jednostkowe i do każdej z nich podeszliśmy indywidualnie analizując trasę przejazdu danego dziecka i przyczyny skargi - wyjaśnia Barbara Rakowska, kierownik Zarządzający i Logistyki. -Jeżeli sytuacja wymagała korekty z naszej strony, została ona niezwłocznie wprowadzona - dodaje.

Okazuje się także, że od 1 września do 31 października 2022 roku do MCOO wpłynęła 1 skarga rodzica dotycząca terminowości odbioru dziecka, która jest w trakcie rozpatrywania.

Rakowska tłumaczy także, że firma pozostaje w dyspozycji, aby rozpatrzyć i ustosunkować się do wszystkich uwag co do jej pracy. - Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie i jeśli to konieczne korygujemy przewozy tak, aby sprostać oczekiwaniom.

Dodatkowo firma transportowa zapewnia, że problemy, które występują, nie dotyczą organizacji przewozów, logistyki, a wynikają z czynników jakich zamawiający, wykonawca, kierowca, rodzic, opiekun ani placówka oświatowa nie są w stanie przewidzieć na etapie planowania i realizacji i są one spowodowane między innymi wydłużonym oczekiwaniem na dzieci, brakiem odwołania kursu czy utrudnieniami na drogach

Decyzja rodziców

Umowa dotycząca zorganizowanego dowozu uczniów niepełnosprawnych została zawarta między firmą transportową, a Miejskim Centrum Obsługi Oświaty. Prezydent Jacek Majchrowski w odpowiedzi na interpelację radnego wyjaśnia, że gmina swoje obowiązki spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie, albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci.

Miasto zwraca także uwagę, że decyzja o tym w jaki sposób zostanie zrealizowane zadanie dotyczące przewozu jest pozostawione rodzicom dziecka i to oni decydują, jaki wariant dowozu dziecka wybrać.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska