Po premierze sztuki na deskach Teatru Powszechnego 18 lutego 2017 roku do prokuratury zaczęły wpływać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Kilka dni później, bo 22 lutego wszczęto śledztwo w sprawie „obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu »Klątwa«”. Nagrane wystąpienie trafiło do rąk biegłego, związanego z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie teologa i religioznawcę prof. dr. hab. Eugeniusza Sakowicza, którego opinia trafiła do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga 1 czerwca 2018 roku.
Opinia prof. Sakowicza jest jednoznaczna. W rozmowie z PAP powiedział, że w spektaklu zachodzi obraza uczuć religijnych. Jako jej przejaw wskazuje bezczeszczenie krzyża, który jest „symbolem nie tylko katolicyzmu, ale i całego chrześcijaństwa”. Kolejnym dowodem na poparcie tej tezy ma być robienie z papieża obiektu seksualnego, czy osoby podejrzewanej o pedofilię. Nazywa to atakiem na osoby wierzące. Według teologa spektakl nie obraża tylko chrześcijan, ale również muzułmanów, bo „ma przesłanie rodzące islamofobię, potęgujące lęk”.
Obszerny dokument podpisany przez profesora jest jednym z ostatnich elementów toczącego się śledztwa. Śledczy muszą dokładnie przeanalizować materiał dowodowy. Informację dotyczącą opinii biegłego jako pierwsze podało 20.06.2018 roku Radio Zet. W materiale zasugerowano, że zarzuty może usłyszeć Chorwat Oliver Frljicic, czyli reżyser „Klątwy”.
POLECAMY: