Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klucze. Pustynia Błędowska wciąż niedostępna dla niepełnosprawnych [WIDEO]

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Ponikowska
Konstrukcja platformy widokowej przy Pustyni Błędowskiej jest zakończona podjazdem dla niepełnosprawnych. Niestety kończy się w piachu. Wykonawca zapewnia, że budowla będzie przedłużona. Mają się tym zająć Lasy Państwowe.

Na Wzgórzu Dąbrówka (dojazd od strony Chechła) przy ruinach poniemieckiego bunkra powstała platforma z widokiem na Pustynię Błędowską. Niestety, mimo zapewnień, że obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych, ci na wózkach inwalidzkich nie mają na razie szans dojechać do platformy.

Zbyt stroma skarpa
Przetestowaliśmy nową atrakcję ze Zbigniewem Kulawikiem z Kwaśniowa Dolnego, który jeździ na wózku od 19 lat i działa na rzecz niepełnosprawnych między innymi w olkuskim kole terenowym Towarzystwa Walki z Kalectwem. - Sama platforma i podjazd dla wózków są świetnie zrobione, tylko dojechać do nich się nie da - zwraca uwagę Zbigniew Kulawik. Atrakcję może oglądać z drogi. Po pierwsze, trzeba by brnąć wózkiem kilkanaście metrów w piachu. Po drugie, niepełnosprawny nie wydostanie się z parkingu, bo pomiędzy nim a platformą jest stroma, nierówna skarpa.

Nawet jakby się udało zjechać w dół, to już nie ma szans wyjechać na górę. - Tu chodzi o to, żeby osoba na wózku sama sobie mogła radzić z dojazdem, a nie żeby musiały ją pchać dwie osoby - podkreśla pan Zbigniew. Jednocześnie podkreśla, że stopień nachylenia dla niepełnosprawnych może wynosić maksymalnie 9 proc.

- Platforma została wybudowana, ale nie do końca. To tak jakby wybudować piękny taras, do którego prowadzi 15 wygodnych schodów, ale na końcu brakuje pięciu. Nawet dwa metry nieprzemyślanego podjazdu są dla nas jak te pięć brakujących schodków, nie do pokonania - mówi.

Katarzyna Kępa z wojskowego Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie, który jest wykonawcą platformy, zapewnia, że obiekt jest jeszcze nieskończony. - My na terenie wojskowym zrobiliśmy już wszystko. Teraz czekamy na Lasy Państwowe, do których należy dalsza część terenu - wyjaśnia.

Z tego, co udało nam się dowiedzieć, Lasy są w trakcie wyłaniania wykonawcy tego zadania. W ramach inwestycji mają utwardzić dojazd do platformy i tak wyprofilować skarpę, aby zmniejszyć kąt jej nachylenia.

Parkingi i toalety
Wkrótce ma też ruszyć budowa drugiego punktu widokowego, przy południowej części Pustyni, która należy do gminy Klucze. Obok niego stanie kompleks altan, podestów oraz molo. Obiekt ma być punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych. Poprowadzi do niego nowa droga, w którą będzie się skręcać z istniejącej drogi pomiędzy Kluczami i Hutkami.

Zbigniew Kulawik obawia się, żeby i tu nie było jakichś wpadek, jeśli chodzi o ułatwienia dla osób na wózkach. Zdaniem naszego rozmówcy przy atrakcjach typu Pustynia Błędowska trzeba zadbać nie tylko o podjazd do obiektu, ale też o całą infrastrukturę wokół, m.in. o toalety dla niepełnosprawnych i wydzielone miejsca postojowe. - Droga powinna być szeroka, a miejsca dla niepełnosprawnych wydzielone i oznakowane. W innym wypadku nawet piękny podjazd do punktu widokowego nic nie da - mówi nasz rozmówca. - Sprawna osoba może zaparkować trzy metry dalej w trawie, ale my nie. Musimy mieć odpowiednio dużo miejsca z twardym podłożem. A w dni, kiedy na Pustyni odbywają się imprezy jest taki tłok, że zaparkowanie graniczy tu z cudem - podkreśla.

Również odpowiednio przystosowane toalety są niezbędne. - Osoba na wózku nie wyskoczy za drzewo z potrzebą. Tymczasem w weekendy, kiedy na Pustyni najwięcej się dzieje, najbliższa toaleta dla niepełnosprawnych jest w olkuskim hipermarkecie - zauważa pan Zbigniew i apeluje, by przy tego typu inwestycjach konsultować je z osobami na wózkach.

Norbert Bień, wójt Klucz uspokaja, że ich dokumentacja pod inwestycję od południowej strony uwzględnia potrzeby niepełnosprawnych. - Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej - mówi wójt. - Jeśli jednak jest taka potrzeba, chętnie skonsultujemy się z niepełnosprawnymi - zapewnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska