Ścieżka widokowa w Tatrach
Wieże widokowe to atrakcje turystyczne, których w ostatnich latach wiele pojawiło się w Polsce. Ich rozbudowanymi wersjami są ścieżki widokowe. Na szczyt konstrukcji prowadzą tu długie chodniki. W Małopolsce powstały Brama w Gorce oraz ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju. Obecnie tego typu obiekt budowany jest w Małym Cichym, przy górnej stacji wyciągu narciarskiego. Będzie to pierwsza wieża widokowa w powiecie tatrzańskim.
Ale wieża widokowa - i to właśnie taka z chodnikiem zamiast schodów - istnieje już w samych Tatrach. W kurorcie Strbske Pleso (Szczyrbskie Jezioro), w którym znajduje się słynne jezioro - "słowackie Morskie Oko". Spacer dookoła jeziora atrakcją tam jest od zawsze. Teraz jest tam też atrakcja wpisująca się w nowe trendy turystyczne. Tatras Tower stoi na wysokości 1 367 m n.p.m. i według właścicieli jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Europie.
Atrakcja na wieży w Strbskim Plesie (Szczyrbskim Jeziorze)
Konstrukcja ma kształt pochylonej hiperboloidy. Za jej stabilność odpowiadają 24 stalowe kolumny, nawinięte w dwóch kierunkach. Drewnianym chodnikiem o nachyleniu 6-8 proc. mogą poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich, pojadą tędy wózki dziecięce. Na górze rozpostarto siatkę o średnicy 5,8 m - można po niej chodzić, ale pewnie nie każdy ma tyle odwagi. Przeszklona podłoga znajduje się na wysuniętym wierzchołku.
Podziwiać stąd można tatrzańskie szczyty - m.in. Krywań, Wielkie Solisko, z zainteresowaniem przyjrzeć się skoczniom narciarskim znajdującym się w pobliżu wieży. Drogę w dół wieży można odbyć zjeżdżalnią - ma długość 61 metrów i za zjazd trzeba dodatkowo zapłacić. Konkretnie: 3 euro.
Tatras Tower - ceny. Ile kosztuje wejście na wieżę?
OK, to teraz ceny. Obiekt jest otwarty przez cały rok. Bilety (dostępne w kasie Tatras Tower oraz w internecie) uprawniają do dwugodzinnego pobytu na wieży. Są zniżki dla posiadaczy karty GoPass, podstawowy cennik prezentuje się jednak następująco:
- osoby dorosłe - 13 euro
- juniorzy (3-18 lat) i seniorzy (powyżej 65 lat) - 11 euro
- dzieci poniżej lat 3 - 10 euro
Za zjazd zjeżdżalnią należy, jak wspomnieliśmy, zapłacić dodatkowo.
Strbske Pleso - jak dojechać?
Strbske Pleso (Szczyrbskie Jezioro) leży nieco ponad 200 km od Krakowa. Opcje dojazdu warto na bieżąco sprawdzać w nawigacji, na pewno jednak jechać będziemy drogą numer 537, która wiedzie wzdłuż Tatr, po ich południowej stronie. W Strbskim Plesie płatne parkingi - ten główny (przy stacji kolejowej) w cenie 2 euro za godzinę.
