Pustynia Błędowska - turystyczna perła powiatu olkuskiego
Pustynia Błędowska to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna powiatu olkuskiego. Co roku odwiedzają ją tłumy turystów zarówno z całego kraju, jak i z zagranicy.
Najpopularniejszym punktem na pustyni niezmiennie pozostaje Róża Wiatrów, czyli drewniana platforma, przy której można obejrzeć wojskowe działa oraz tablice edukacyjne, które opowiadają o historii, florze i faunie pustyni. Ogromnym zainteresowaniem zarówno miejscowych, jak i turystów cieszą się również ścieżki pieszo-rowerowe, które swój początek mają właśnie przy Róży Wiatrów.

Pustynia tętni życiem nie tylko w weekendy. Na co dzień zjeżdżają się tam tłumy rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów, miłośników jazdy konnej, ale także ludzie, którzy chcą odpocząć na kocyku. Wiele osób w ramach wycieczki wybiera się także na punkty widokowe, z których doskonale widać wyjątkowy krajobraz Pustyni Błędowskiej – Czubatkę i Dąbrówkę.
Gmina Klucze ma ambitne plany na turystyczny rozwój Pustyni Błędowskiej
Jak zapowiadają przedstawiciele gminy Klucze atrakcje, z których już korzystają tłumy odwiedzających to nie koniec rozwoju infrastruktury turystycznej na Pustyni Błędowskiej. Za około 15 milionów złotych ma bowiem powstać sieć tras pieszo-rowerowych. Ich długość będzie wynosiła około dziesięć kilometrów. Przedsięwzięcie obejmuje także modernizację już istniejących tras.
- Celem zadania jest połącznie trzech punktów widokowych Róży Wiatrów, Dąbrówki i Czubatki wraz z fragmentem ścieżki w formie trasy na palach przez dolinę rzeki Biała Przemsza o długości 400 metrów. Po zrealizowaniu tej inwestycji turyści będą mogli wykorzystując istniejące trakty leśne i budowaną infrastrukturę poruszać się w pętli po Pustyni Błędowskiej praktycznie bez kolizji z ruchem samochodowym – podkreślił Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach.

To jednak nie koniec! W ramach inwestycji przestrzeń dla usług gastronomicznych zostanie zorganizowana na nowo. Dodatkowo istniejący plac postojowy zostanie przebudowany na parking dla autokarów i kilkudziesięciu aut osobowych. W dalszych etapach prac ilość miejsc parkingowych ma być systematycznie powiększana. Ponadto w pobliżu parkingu ma powstać modułowy budynek zaplecza wraz z publicznymi toaletami.

Nie tylko ścieżki pieszo-rowerowe. Jest też plan na utworzenie wieży widokowej
Gmina Klucze ma także plan na utworzenie na pustyni wieży widokowej. W tym celu samorząd we współpracy z Zakładami Górniczo-Hutniczymi „Bolesław” w Bukownie chce zaadaptować dawną wieże szybową „Dąbrówka”, która obecnie stoi przy drodze krajowej numer 94 w Bolesławiu.

Zgodnie z planami obiekt ma posiadać dwie platformy widokowe. Pierwsza z nich będzie się znajdywać na wysokości około 35 metrów. Ta ma być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Na drugą, która będzie się znajdywać na wysokości 45 metrów trzeba będzie dostać się pieszo. U stóp wieży z kolei ma powstać centrum edukacji ekologicznej i przemysłowej, w którym zostanie zaprezentowana historia wydobycia rud cynku i ołowiu w powiecie olkuskim a także historia Pustyni Błędowskiej oraz Klucz.
Utworzenie wieży widokowej wraz z centrum edukacji jest jednak dopiero na etapie planowania. Obecnie gmina Klucze stara się pozyskać środki zewnętrzne na realizację inwestycji.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Leśny Dwór w Bukownie. To był kiedyś ośrodek wypoczynkowy
- Z ruiny w piękny dworek. Tak zmienił się Pałac Dietla w Kluczach na przestrzeni lat
- Dolina Wodącej to mało znana, ale jedna z najciekawszych na jurze
- Piknik Rodzinno-Charytatywny w Krzykawce. Zbierali środki na rehabilitację Stasia
- Potężna konstrukcja stanęła w Bukownie. Wiadukt nad torami będzie gotowy w tym roku
- „Pojezierze Olkuskie” zostanie atrakcją turystyczną? Teraz jest dzikim kąpieliskiem