Od czego zacząć przygotowania do egzaminu?
Przygotowania do egzaminu warto rozpocząć od zapoznania się obowiązującymi wymaganiami, rodzajami zadań oraz formatem egzaminu. W tym celu pomocne mogą okazać się repetytoria do języka polskiego, jak również informacje dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (w przypadku egzaminu ósmoklasisty i maturalnego z języka polskiego).
Warto również przejrzeć podręczniki oraz zeszyty z poprzednich lat szkoły, by zorientować się, czy zrobione przez nas notatki okażą się pomocne. Przyda się również lista obowiązujących lektur do egzaminu. Można zaznaczyć na niej te pozycje, które najmniej pamiętamy lub ich treść rozumiemy w najmniejszym stopniu.
Egzamin ósmoklasisty oraz maturalny sprawdzają różne kompetencje językowe, oraz wiedzę z zakresu lektur, epok czy kontekstów historycznych i literackich. Warto zaplanować czas na powtarzanie i trenowanie tych umiejętności, w tym tworzenie wypowiedzi pisemnych.
Egzamin ósmoklasisty – najważniejsze zagadnienia
Choć egzamin ósmoklasisty jest dość obszerny, w rzeczywistości jest skonstruowany na podstawie kilku typów zadań. Przede wszystkim odnosi się do znajomości lektur, choć podczas egzaminu większość zadań będzie odnosiła się do jednej z obowiązujących uczniów pozycji.
Powtarzając znajomość danej lektury, uczeń powinien znać epokę powstania dzieła, dokładne imiona bohaterów, czas akcji, chronologię najważniejszych zdarzeń, związki przyczynowo-skutkowe oraz motywy omówione w utworze. Wiedza ta będzie również pomocna w trakcie pisania rozprawki czy opowiadania.
Warto również poznać schemat pisania ogłoszenia oraz zaproszenia. Niemałe znaczenie będzie miała również umiejętność formułowania argumentów (przy pisaniu rozprawki) oraz znajomość zagadnień związanych z budową zdania.
Matura z języka polskiego – co warto powtórzyć?
Choć zagadnienia maturalne z języka polskiego są dość obszerne, podobnie jak w przypadku egzaminu ósmoklasisty, opierają się głównie na znajomości lektur. Tutaj dochodzi jednak znacznie bardziej rozbudowany kontekst epokowy.
Znajomość obowiązujących lektur i podziału na epoki może pomóc w uniknięciu błędu kardynalnego podczas tworzenia wypowiedzi pisemnej. Dlatego szczególną uwagę warto poświęcić na usystematyzowaniu wiedzy z kontekstów, wydarzeń historycznych oraz założeń danej epoki literackiej.
Przyporządkowanie twórców dzieł do poszczególnych epok pomoże w zrozumieniu założeń utworów oraz ich prawidłowej analizie. Najczęściej dla uczniów najmniej zrozumiała jest epoka romantyzmu, podczas której powstało wiele najważniejszych dzieł w dziejach polskiej literatury.
Na sukces z egzaminu języka polskiego składa się wiele czynników. Z pewnością szczególną uwagę warto położyć na znajomość lektur oraz epok. Jednak niezwykle ważna jest również umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnych, co warto ćwiczyć pod okiem nauczyciela lub korepetytora.