5 z 9
Służbę w policji rozpoczęła z końcem 2016 roku. - Przyszedł...
fot. Policja

Agnieszka Kopeć - Sekcja Ochronna w Sądzie Okręgowym w Krakowie

Służbę w policji rozpoczęła z końcem 2016 roku. - Przyszedł taki moment w życiu, w którym zapragnęłam coś zmienić. Odkąd sięgam pamięcią, marzyłam o pracy w służbach, fascynowało mnie to. Złożyłam wymagane dokumenty w KWP w Krakowie, rekrutacja przebiegła pomyślnie, następnie wysłano mnie na szkolenie do Szczytna - wspomina Agnieszka Kopeć. Aktualnie do jej zadań należy: ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów oraz prokuratur, ochrona życia i zdrowia sędziów, prokuratorów oraz innych osób, w czasie wykonywania przez nich czynności, wynikających z realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości, konwojowanie i doprowadzanie osób na polecenie sędziów, prokuratorów, komendantów. Najbardziej pamiętna sprawa z pracy w policji? - Podczas służby adaptacyjnej (odbywa się ona zaraz po szkoleniu podstawowym) wysłano nas na awanturę domową. To tam po raz pierwszy zobaczyłam, jak ciężką i stresującą służbę mają policjanci służby patrolowej, to opanowanie emocji nie tylko swoich, ale i osób, wobec których podejmujemy interwencję - kwituje Kopeć.

6 z 9
Edyta Marchewka już po pierwszym roku studiów pomyślała,...
fot. Policja

Edyta Marchewka - Wydział Prezydialny KWP

Edyta Marchewka już po pierwszym roku studiów pomyślała, żeby podjąć pracę w policji. - Przyszłam na wstępną rozmowę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i zostałam przyjęta do sekretariatu wydziału prezydialnego. Miałam pracować na zastępstwo przez niecały rok… we wrześniu minęło 14 lat - wspomina kobieta. Uczestniczy w organizowaniu uroczystości i spotkań z udziałem komendanta wojewódzkiego policji, jak też procedowania w jego imieniu różnych spraw, wpływających od obywateli i instytucji. Oprócz tego redaguje wewnętrzne czasopismo KWP. Co najbardziej lubi w swojej pracy? - Możliwość poznania ciekawych miejsc, które nie zawsze są dostępne na co dzień, jak również sposobność do poznania wielu interesujących osób i odnalezienia się w różnych sytuacjach, jak np. pełnienie funkcji oficera łącznikowego podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, czy obsługa infolinii dla kibiców podczas Euro 2012. Praca w wydziale prezydialnym jest nietuzinkowa - dodaje. Szczególnie pamięta kilkunastogodzinny dzień pracy podczas pogrzebu pary prezydenckiej w kwietniu 2010 roku.

7 z 9
Anna Wolak-Gromala jest pracownikiem cywilnym. - Nie bez...
fot. Policja

Anna Wolak-Gromala - Zespół Prasowy KMP w Krakowie

Anna Wolak-Gromala jest pracownikiem cywilnym. - Nie bez znaczenia jest fakt, że mój tata był policjantem. Dzieci policjantów często wybierają podobną drogę zawodową - mówi Wolak-Gromala. Jest pracownikiem Zespołu Prasowo-Informacyjnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i do jej obowiązków należy między innymi współpraca z mediami, zarządzanie stroną internetową Komendy, dokumentowanie fotograficzne np. prowadzonych przez funkcjonariuszy zajęć profilaktycznych, a także organizacja pracy zespołu. - Co najbardziej lubię w swojej pracy? Chyba nieprzewidywalność. Każdy dzień różni się od poprzednich. Kraków jest dużą aglomeracją, co generuje sporą liczbę zdarzeń, to natomiast przekłada się na pracę całego zespołu - dodaje. 16 sierpnia 2002 roku to był pierwszy dzień jej pracy w policji. - Dlaczego tak dobrze go pamiętam? Bo był to pierwszy dzień pielgrzymki papieskiej do Polski, a jak wiadomo, dla służb takie wydarzenia to olbrzymia mobilizacja, z czego właśnie wtedy tak naprawdę zdałam sobie sprawę, obserwując to od wewnątrz - dodaje. - Dla mnie najtrudniejsze są sprawy zaginięć osób. Kiedy zamieszczam na stronie internetowej komunikat o zaginionym, a później przesyłam go do przedstawicieli mediów, zawsze zastanawiam się, kim jest taka osoba, i co czuje jej rodzina - kwituje.

8 z 9
Podkom. Beata Wcisło pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej...
fot. Policja

Beata Wcisło - Wydział Prewencji KWP

Podkom. Beata Wcisło pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Od 2016 roku jest koordynatorem działań w zakresie bezpieczeństwa seniorów. Nadzoruje działania, związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zjawisk społecznych, takich jak żebractwo i bezdomność. Ponadto realizuje przedsięwzięcia w zakresie profilaktyki społecznej oraz wspiera merytorycznie podległe jednostki policji. Od 2009 roku, pracując w Wydziale Prewencji, prowadzi zajęcia profilaktyczne m.in. w placówkach oświatowych, uczelniach wyższych, klubach seniora, centrach aktywności seniora, za co została odznaczona medalem za zasługi dla edukacji od Ministra Edukacji Narodowej. W 2020 roku przygotowała projekt edukacyjny pt. "Wnuczka, wnuczek edukuje - babcia, dziadek się stosuje!", służący zapewnieniu bezpieczeństwa seniorów - mieszkańców Małopolski. Brała udział w zabezpieczeniu największych imprez masowych na terenie Małopolski, m.in. Światowych Dni Młodzieży.

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Sandecja lepsza w derbach Małopolski. Lider stracił jednak snajpera

Sandecja lepsza w derbach Małopolski. Lider stracił jednak snajpera

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

NASZA AKCJA
Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

Zobacz również

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci