
Na kierowców i pieszych czeka kilka przełomowych rozwiązań, które rząd chce wprowadzić w życie w 2021 roku. Nie znamy jeszcze terminu wprowadzenia wszystkich przepisów. Oto co może się zmienić.
ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>

Pierwszeństwo zanim wejdzie na przejście
Bardzo prawdopodobne jest, że w pierwszej połowie 2021 r. pojawią się przepisy zmieniające obowiązki kierowców względem pieszych oraz dla samych pieszych. Pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko, gdy już jest na pasach (tak jak jest teraz), ale nawet zanim na nie wejdzie. W praktyce oznaczać to będzie, że kierowca zostanie zobligowany do zatrzymania auta czy innego pojazdu widząc człowieka zbliżającego się do krawędzi jezdni, oczywiście w miejscu wyznaczonego przejścia. Na pieszego będzie nałożony zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych na przejściu. Obecnie trwa procedowanie projektu ustawy.

Ujednolicenie prędkości na obszarze zabudowanym do 50 km na godz. w dzień i nocą
Obecnie od godz. 5.00 do 23.00 maksymalną dozwolona prędkość to 50 km na godz. zaś między 23.00 a 5.00, gdy ruch na drogach jest mniejszy można jeździć o 10 km na godz. szybciej. Rząd chce dostosować polskie przepisy w tym zakresie do obowiązujących od dawna w pozostałych państwach Unii Europejskiej.

Bezpieczny odstęp
Kolejna nowelizacja w kodeksie drogowym ma wprowadzić obowiązek utrzymywania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową. Bezpieczną odległość między pojazdami ustalono tak, aby wynosiła połowę aktualnej prędkości, a zatem jadący 100 km na godz. musi zachować minimum 50 m za poprzedzającym autem, jadący 120 km na godz. - 60 m, 140 km na godz. - 70 m. Wyjątkiem od reguły zachowania wymienionych odległości ma być sam manewr wyprzedzania.