Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogo poprze b. polityk PiS w sporach biznesu z władzą? Adam Abramowicz jako rzecznik drobnych firm budzi wątpliwości... drobnych firm

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
www.abramowicz.com.pl
Powołanie Adama Abramowicza na 6-letnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jednych ucieszyło, a innych zdumiało. Tych ostatnich razi to, że funkcja trafiła w ręce wieloletniego posła PiS. Czy w sporach biznesu z władzą będzie umiał (i mógł!) stanąć po stronie przedsiębiorców? Czy wystarczy to, iż zrezygnował z mandatu posła i członkostwa w PiS? Zgodnie z ustawą rzecznik ma przede wszystkim strzec poszanowania "zasady wolności działalności gospodarczej i pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, a także zasady uczciwej konkurencji".

- Dajmy mu szansę! – apeluje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Podkreśla, że „Abramowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu małych i średnich firm” i „przez wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą”.
Instytucja RMŚP została ustanowiona na mocy obowiązującej od dwóch miesięcy Konstytucji Biznesu. Rzecznik ma dążyć do pełnej realizacji zapisów Konstytucji, czyli – jak wyjaśnia minister Emilewicz – „stać na straży praw przedsiębiorców i zapewnić, by zasady zapisane Konstytucji były stosowane w praktyce”.

- I tu mamy największe wątpliwości – komentuje Janusz Kowalski, szef Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, wiceprezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, czyli największego zjednoczenia drobnych przedsiębiorców, których interesy RMŚP ma reprezentować.

Działacze MPOG wskazują, że Abramowicz prowadził własną firmę od 1990 r., a w 2001 r. został prezesem sieci detalistów Nasze Sklepy w Białej Podlaskiej i okolicach. Siedem lat później, już jako poseł PiS (od 2007 r.) wraz z innymi sprzedał swe udziały Eurocashowi, handlowemu potentatowi kontrolowanemu przez Portugalczyka Luisa Amirala, byłego menedżera Biedronki. Zarobił na tym 750 tys. zł. Od tego czasu nieprzerwanie zasiada w Sejmie z ramienia PiS.

Małopolscy kupcy są sceptyczni innych powodów. – Pan Adam jest bardzo miły i chętnie słucha, ale… nic nie może. Negocjowaliśmy w ramach kierowanego przezeń Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego kilka projektów ustaw i zawsze okazywało się, że te nasze pogaduchy są bez znaczenia, bo ministrowie i tak robili, co chcieli – twierdzi właściciel małej podkrakowskiej sieci delikatesów.

Minister Emilewicz, która zgłosiła jego kandydaturę, przypomina, że wcześniej Abramowicz uzyskał pozytywne opinie czterech dużych organizacji pracodawców: Związku Rzemiosła Polskiego (którego wiceprezesem jest Janusz Kowalski), Konfederacji "Lewiatan", Związku Pracodawców Business Centre Club oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zadania RMŚP: co mówi ustawa

Ustawę wprowadzającą instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Sejm uchwalił 26 stycznia 2018 r. Głównym zadaniem Rzecznika ma być zadbanie o właściwe wdrożenie w praktyce zasad wprowadzanej Konstytucji Biznesu. Rzecznika powołuje premier na wniosek ministra do spraw gospodarki na 6-letnią kadencję.
**
Ustawa o RMŚP jest częścią większego pakietu ustaw składającego się na tzw. Konstytucję Biznesu. **Głosowało za nią 253 posłów, przeciw było 147, a 11 wstrzymało się od głosu.

Podstawowym zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ma być dbanie o właściwe wdrożenie w praktyce zasad Konstytucji Biznesu. Chodzi o lepszą ochronę interesów mikro-, małych i średnich firm, poprawę środowiska prawnego, w którym funkcjonują oraz zapewnienie "bardziej partnerskich relacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej".
Ta sama osoba będzie może być rzecznikiem tylko przez jedną kadencję, nie może należeć do partii politycznej, ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z obowiązkami wynikającymi z pełnienia tego urzędu, a także wykonywać innych czynności pozostających w sprzeczności z obowiązkami rzecznika albo mogących wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Adam Abramowicz zrezygnował z mandatu poselskiego i członkostwa w PiS.

Do zadań rzecznika należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej, a także pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Będzie on również zajmował się współpracą z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców.

Zgodnie z ustawą rzecznik przede wszystkim ma strzec poszanowania "zasady wolności działalności gospodarczej i pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, a także zasady uczciwej konkurencji".

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska