https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna tężnia solankowa w Krakowie. Instalacja przy Łąkach Nowohuckich już prawie gotowa

Marcin Banasik
Tężnia solankowa przy ul. Padniewskiego w Nowej Hucie
Tężnia solankowa przy ul. Padniewskiego w Nowej Hucie Marcin Banasik
Tężnia powstała między Łąkami Nowohuckimi a blokami mieszkalnymi przy ul. Padniewskiego w Nowej Hucie. Nowa tężnia solankowa jest trzecią taką konstrukcją w naszym mieście. Obecnie można korzystać z tych nad Bagrami i Zalewem Nowohuckim. Godzinny spacer przy solance to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

6000 głosów

Budowa tężni w rejonie Łąk Nowohuckich to pomysł grupy studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, której liderowała Anna Zielonka. Projekt był na tyle interesujący, że jego autorzy, za namową swoich opiekunów Katarzyny Rotter-Jarzębińskiej i Doroty Buchwald-Cieślak, postanowili zgłosić ją do budżetu obywatelskiego (w 2017 roku). Inicjatywa studentów UJ zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Krakowa i zajęła czwarte miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Zagłosowało na nią blisko 6000 osób.

Pierwsze prace przy budowie tężni solankowej przy Łąkach Nowohuckich - nieopodal ulicy Padniewskiego - ruszyły w maju 2019 roku. Obiekt miał być gotowy w ciągu siedmiu miesięcy, ale pojawiały się nieoczekiwane komplikacje. Jak twierdzą miejscy urzędnicy, to efekt zerwania umowy z poprzednim wykonawcą. Trzeba było wyłonić nowego i dlatego cała inwestycja się wydłużyła, a ostatecznie została zawieszona, jak się okazało – aż na kilka lat, bo, jak tłumaczyli urzędnicy, w budżecie Krakowa brakowało na nią pieniędzy. Pieniądze w końcu się znalazły, wyłoniono wykonawcę i prace ruszyły ponad pół roku temu.

Pomysł na tężnię przy blokach nie wszystkim się podoba

"My jako mieszkańcy nie mamy nic do inwestycji powstawania tężni, ale nie pod oknami. Tężnia w tym miejscu to był projekt studentów. I teraz powstaje pytanie, czy ktoś w ogóle z zarządu zbadał to miejsce osobiście, że została podjęta ta bezmyślna decyzja, czy popatrzyli tylko na mapki i OK, niech będzie, stawiamy. Krakowianie, którzy popierają projekt w tym miejscu, tutaj nie mieszkają. Nie będą mieli tego cyrku za oknami. Przyjadą, posiedzą, pośmieją się i pojadą. A my z tym zostajemy. Dlaczego nikt się z nami mieszkańcami nie liczy - pisali w sierpniu liście do redakcji osoby, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie tężni.

Dalej pisali, że "w każdym mieście np. Krzeszowice tego typu inwestycje realizowane są w miejscach rekreacyjnych, nam chcą to postawić przed oknami. Kawałek dalej jest zaniedbany park, bez żadnego oświetlenia z dwiema starymi ławeczkami, które służą nocami do picia. Tężnia mogłaby tam powstać wraz z kamerami oraz oświetleniem, modernizując tym samym niezagospodarowany park.

ZZM pomyśli o monitoringu

Kamil Popiela z biura krakowskiego magistratu zauważa, że w ramach zbieranych uwag mieszkańców od 10 do 25 marca 2022 r. do opracowywanego wówczas projektu nie została zgłoszona żadna prośba o zlokalizowanie tężni w innej części parku.

- Elewacja tężni solankowej będzie oświetlona oprawami oświetleniowymi typu LED. Na ten moment teren przy ul. Padniewskiego nie jest objęty systemem monitoringu miejskiego. ZZM przeanalizuje możliwość wykonania i objęcia obiektu będącego docelowo w utrzymaniu jednostki monitoringiem wizyjnym. Co do incydentów alkoholowym w tym rejonie, to straż miejska od początku roku odnotowała dziewięć zgłoszeń odnośnie nielegalnego spożywania alkoholu na ulicy Padniewskiego - mówił w sierpniu Kamil Popiela.

Jak działa tężnia solankowa?

Tężnia jest konstrukcją drewnianą wznoszoną metodami tradycyjnymi z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki. Mgła wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych.

W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska