37 lat, 4 miesiące i 8 dni poświęcił pożarnictwu. St. bryg. Paweł Motyka pożegnał się ze swoją służbą w Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Na stanowisku zastąpił go st. bryg. Sławomir Wojta.
Uroczystość, podczas której pożegnał się ze służbą odbyła się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wzięli w niej udział jego przyjaciele - strażacy, żona i syn oraz przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych całego województwa oraz dziennikarze. Byli również goście ze Słowacji.
- Kiedyś coś się zaczyna i kiedyś coś się kończy. Dziś kończy się moja ponad 37 letnia służba w Państwowej Straży Pożarnej na stanowisku Komendanta Miejskiego. Czy byłem dobrym podwładnym, przełożonym i kolegą? Czy szanowałem i byłem szanowany? Tego nie wiem. Ktoś kiedyś powiedział, że takim miernikiem szacunku jest obecność na tej uroczystości gości i pracowników. Dziś zapewniam was, że pełniąc służbę szczególnie na tych najwyższych stanowiskach starałem się nie przynosić wstydu sobie i formacji którą reprezentuje. Czy mi się udało? Tego nie wiem. Jednak z doświadczenia wiem, że najlepiej to oceni historia - mówił podczas uroczystości pożegnania Motyka.
Życiorys
St. bryg. Paweł Motyka służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 3 września 1987 roku w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Po jej ukończeniu uzyskał tytuł technika pożarnictwa i został awansowany do stopnia młodszego chorążego pożarnictwa.
Od 1 września 1989 roku służbę kontynuował w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Gorlicach na stanowiskach: instruktor ds. szkoleniowych oraz dowódca plutonu. 1 września 1991 roku mianowany na stanowisko dowódca sekcji w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Nowym Sączu.
Od 1 lipca 1992 roku do 31 grudnia 1998 roku pełnił służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Nowym Sączu na stanowiskach: starszy dyspozytor WSKR, zastępca naczelnika wydziału planowania operacyjnego oraz naczelnika wydziału planowania operacyjnego. Po reformie administracyjnej państwa od 1 stycznia 1999 roku służbę pełni w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu na stanowiskach naczelnika wydziału organizacyjno – kadrowego a następnie naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego.
1 lipca 2006 roku powierzono mu pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a 1 listopada 2006 roku powołany został na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
15 września 2022 roku powołany na stanowisko Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
W 1995 roku ukończył studia inżynierskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, a w 1997 roku studia magisterskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. W 2007 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania bezpieczeństwem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Uczestnik wielu akcji ratowniczo-gaśniczych, między innych usuwania skutków powodzi na Sądecczyźnie w latach 1997-2024, zabezpieczenia wizyt Ojca Św. Jana Pawła II w Zakopanem, Ludźmierzu (1997) i Starym Sączu (1999), w akcjach gaszenia kościołów w Zbyszycach i Świniarsku (2003), Ptaszkowej (2013) oraz Nowym Sączu (2024), w akcjach ratowniczych związanych
z wypadkami lotniczymi – śmigłowca Sokół TOPR w Zakopanem (1995), samolotu „Wilga” w Rąbkowej (1996), wojskowego śmigłowca w Zakopanem (1997).
Służbę w Państwowej Straży Pożarnej łączył z działalnością społeczną w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu.
Podczas pełnienia służby awansowany na wyższe stopnie służbowe: 11 listopada 1992 roku awansowany został do stopnia aspiranta, 27 maja 1995 roku do stopnia młodszego kapitana, 4 maja 1998 roku do stopnia kapitana, 4 maja 2002 roku do stopnia starszego kapitana, 4 maja 2007 roku do stopnia młodszego brygadiera, 4 maja 2011 roku do stopnia brygadiera, 18 czerwca 2014 roku do stopnia starszego brygadiera.
W służbie wielokrotnie wyróżniany nagrodami finansowymi oraz odznaczeniami m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (2017), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę (2023), Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej (2024), Złotym Znakiem Związku OSP RP (2013).
