Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunia 2023. Ks. Jan Przybocki: Po przyjęciu pierwszej komunii świętej dziecko jest jak chodząca monstrancja

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Ks. Jan Przybocki
Ks. Jan Przybocki Wojciech Matusik
Rozmowa z ks. Janem Przybockim, który w Bibicach pod Krakowem prowadzi zajęcie przygotowujące dzieci do przyjęcia pierwszej komunii świętej. - Kiedyś kard. Konrad Krajewski powiedział takie mądre słowa, że każdy człowiek, który przyjmie komunię świętą jest chodząca monstrancją. Dzieci po komunii świętej zanoszą Chrystusa do szkoły i domu. To wspaniała rzecz roznosić po świecie radość i dobro - mówi ks. Przybocki.

Przed nami sezon komunijny. Goście, prezenty, przyjęcie komunijne - gdzie w tym wszystkim jest miejsce na to co najważniejsze czyli rozwijanie przez młodego człowieka relacji z Chrystusem?
Na wstępie chcę podkreślić, że bardzo się cieszę, że przyjęcia komunijne są organizowane, bo to jest okazja do spotkań rodzinnych, które powinny się odbywać jak najczęściej. Trzeba jednak zacząć od przygotowań do sakramentu. Przygotowują się nie tylko dzieci ale też rodzice, którzy są odpowiedzialni za wprowadzanie dzieci w kwestię wiary. Nawet jeśli wcześniej były jakieś zaniechania to w roku komunijnym rodzice powinni się się skupić na gorliwych praktykach religijnych. Istotnym elementem przygotowań jest to, aby na początku roku szkolnego, podczas pierwszego spotkania ustalić z rodzicami priorytety.

Czyli?
Ja od kilku lat używam obrazu ze Starego Testamentu, który mówi o ty, że kiedy córka faraona znalazła Mojżesza w rzece oddała go innej kobiecie na wychowanie. Tak właśnie Pan Bóg oddaje rodzicom dziecko na wychowanie. Takie podejście do sprawy jest realizacją przyrzeczeń, które rodzice w imieniu dziecka uczynili na chrzcie świętym. W tym wieku dzieci są bardzo chłonne i otwarte na wiedzę. Pamiętajmy jednak, że dziecko samo nie przyjdzie na msze świętą. Przyprowadzenie dziecka do kościoła jest w gestii rodziców.

Czy dzieci mogą być ciekawe Boga w tak młodym wieku?
Dzieci zdają swoje egzaminy poprzez to, ze uczestniczą w nabożeństwach i spotkaniach. Traktują to jak zabawę i jest to adekwatne do ich wielu. Musze jednak zauważyć, że mimo zazwyczaj 9 lat dzieci potrafią zaskoczyć. Kiedy omawiałem ostatnio warunki spowiedzi świętej to najmłodsi zadawali bardzo ciekawe pytania. Padło m.in. pytanie, co trzeba zrobić kiedy zapomni się wyznać grzechu podczas spowiedzi. Dziecko pytało, czy jak sobie przypomni, to musi od razu iść ponownie do spowiedzi? Wiem, że takie dylematy maja też osoby dorosłe.

Jaka jest odpowiedź?
Jeśli wyspowiadaliśmy się zgodnie z obowiązującymi regułami, ale zdarzyło się, że zapomnieliśmy o jakimś grzechu, to możemy go wyznać przy najbliższej spowiedzi. Nie ma obowiązku wracać od razu do konfesjonału.

Co od momentu pierwszej komunii zmienia się w życiu dziecka?
Dziecko coraz świadomiej przyjmuje duchowo Pana Jezusa. Kiedy 9-latek ma lepsze rozeznanie między dobrem a złem, to do wielu życiowych rzeczy podchodzi bardziej świadomie i odpowiedzialnie. Najistotniejsza rzecz jest taka, że jeśli w sferze religijnej wszystko jest dobrze uporządkowane, to po pierwszym przyjęciu eucharystii istnieje pragnienie częstego przyjmowania komunii świętej. Kiedyś kard. Konrad Krajewski powiedział takie mądre słowa, że każdy człowiek, który przyjmie komunię świętą jest chodząca monstrancją. Dzieci po komunii świętej zanoszą Chrystusa do szkoły i domu. To wspaniała rzecz roznosić po świecie radość i dobro.

Dlaczego pierwszą komunię przyjmuje się w wieku 9 lat. Czy to nie za wcześnie?
Papież Pius X nazywany papieżem Eucharystii zezwolił na komunie świętą dla dzieci. On jako młody człowiek chciał przystępować, ale mu nie pozwalano. Walczył o to i udało mu się dopuścić dzieci do komunii dekretem z 1910 r. Najbardziej banalna odpowiedź na to, kiedy powinno się przystąpić do komunii jest atak, że wtedy kiedy potrafimy zrozumieć przeistoczenie chleba w ciało Chrystusa i wina w jego krew. To znak, że świadomie spotykamy się z Bogiem.

Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska