Warunki podróżowania transportem miejskim po Krakowie blisko 100 lat temu, mimo wszystkich swoich niedogodności, miały jednak swój niepowtarzalny urok. Tramwajem można było dojechać bezpośrednio na Rynek Główny, co dziś jest już nie do pomyślenia. Co prawda kilka lat temu wrócił pomysł, aby po ulicach zabytkowego Starego Miasta poruszały się małe autobusy, jednak do dzisiaj taka komunikacja nie została uruchomiona.
Na zaprezentowanych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć m.in. budowę linii tramwajowej na ulicy Karmelickiej, tramwaj linii nr 6 poruszający się ulicą Sienną przez Rynek Główny na Salwator, tramwaj linii nr 1 kursujący na dworzec przez Bramę Floriańską, czy tramwaj linii 2 jadący ulicą Karmelicką na cmentarz Rakowicki. Do ciekawostek należy również zdjęcie autobusu miejskiego z 1943 roku napędzanego gazem drzewnym. Zobaczymy również dworzec autobusowy znajdujący się przed wojną na placu Świętego Ducha.
Dziś wielu pasażerów narzeka na tłok w tramwajach i autobusach, jednak nikt nie podróżuje na zewnątrz pojazdu ryzykując zdrowiem i życiem, a dawniej, kiedy pojazdy nie posiadały drzwi, takie sytuacje się zdarzały. Obecnie zdecydowana większość autobusów i tramwajów poruszających się po krakowskich ulicach to nowoczesne niskopodłogowe pojazdy wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, a nawet porty USB do ładowania smartfonów.
Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć, które pokazują, jak wyglądała komunikacja miejska w dawnym Krakowie.
Polski Fiat sprzed 51 lat!
