Konferencja bliskowschodnia 2019 Warszawa. Ambasador Iranu w...

  Konferencja bliskowschodnia 2019 Warszawa. Ambasador Iranu w Polsce: Zrobimy wszystko, by Amerykanie nie osiągnęli zamierzonych celów

  Wojciech Szczęsny

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konferencję bliskowschodnią w Warszawie uważamy za przedsięwzięcie wymierzone przeciwko Iranowi - mówi Masoud Edrisi Kermanshahi, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce.
  Co pan będzie robił 13 i 14 lutego, kiedy w Warszawie będzie trwała konferencja bliskowschodnia? Zostaje pan w stolicy?
  Nie mam żadnych instrukcji, które by mi sugerowały opuszczenie Warszawy w tych dniach. Zamierzam podjąć wszelkie wysiłki na miejscu, by rezultat konferencji nie był antyirański.

  Co konkretnie może pan zrobić? Planuje pan udział w „antykonferencji”, czyli spotkaniu w Sejmie organizowanym przez Ruch Narodowy?
  Wiem o tej konferencji, w ostatnim czasie spotkałem się z posłem Robertem Winnickim i zostaliśmy na nią zaproszeni. Jest prawdopodobne, że ja sam lub ktoś z pracowników naszej placówki weźmie w niej udział.

  CZYTAJ TEŻ | WARSZAWA: SZCZYT BLISKOWSCHODNI ODBĘDZIE SIĘ 13 I 14 LUTEGO 2019. PROGRAM KONFERENCJI BLISKOWSCHODNIEJ  Tuż po podaniu informacji o organizacji konferencji ministerialnej ws. pokoju na Bliskim Wschodzie w Warszawie dyplomaci irańscy na całym świecie mieli podjąć działania zmierzające do zniechęcenia poszczególnych państw do przyjazdu do Polski. Udało się?
  Konferencję w Warszawie uważamy za przedsięwzięcie wymierzone przeciwko Iranowi. Wynika to wprost z wypowiedzi amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, który ogłosił, że głównym tematem tego spotkania będzie Iran. Pompeo przedstawił nasze państwo jako główne zagrożenie dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Dlatego uważamy to spotkanie za antyirańskie i ze wszystkich sił będziemy mu się przeciwstawiać i zrobimy wszystko, by Amerykanie nie osiągnęli zamierzonych celów. Ponieważ pozostałe cele konferencji nie są jasne, udział wielu państw stanął pod znakiem zapytania. Swój przyjazd wykluczyła też szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

  Ale tłumaczyła to od dawna zaplanowanym szczytem Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. Informacja o konferencji w Warszawie pojawiała się z niewielkim wyprzedzeniem.
  Pani Mogherini stosuje język dyplomacji. Dla każdego, kto zna ten język, jest jasne, że po prostu stanowczo odmówiła przyjazdu.

  CZYTAJ TEŻ | KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA 2019. SZCZYT W WARSZAWIE MOŻE OKAZAĆ SIĘ MIEJSCEM OSTREGO KONFLIKTU O IRAN  Czy dyplomacja irańska spowodowała, że jakieś państwo również zrezygnowało z udziału?
  Udziału w szczycie w Warszawie nie wezmą na pewno Rosja, Chiny, Liban i Meksyk. Część państw przekazała nam, że co prawda będzie obecna, ale ich delegacje będą miały obniżoną rangę.

  Skąd zmiana narracji wobec Polski? Jeszcze kilka tygodni temu Iran groził drastycznym obniżeniem relacji dwustronnych. Tuż przed szczytem okazuje się, że Teheran jednak jest w stanie przeboleć fakt organizacji tego wydarzenia w Warszawie.
  W czasie moich spotkań z przedstawicielami polskich władz, a także podczas wizyty polskiego wiceministra spraw zagranicznych w Teheranie, przekonywano nas, że Polska nie dopuści, by konferencja przekształciła się w przedsię-wzięcie antyirańskie. Nieco łagodniejsze wypowiedzi pojawiły się też w ustach polityków amerykańskich. To oczywiście tylko słowa, nie ufamy im całkowicie, ale postanowiliśmy przyjąć postawę wyczekującą i obserwować rozwój wypadków.

  Czy to oznacza, że oddzielają państwo to, co mówią dyplomaci amerykańscy od słów Donalda Trumpa? Jego retoryka się nie zmienia. W ubiegłotygodniowym orędziu o stanie państwa nazwał Iran głównym sponsorem światowego terroryzmu.
  Od czasu wyboru prezydenta Trumpa mamy do czynienia z bardzo ostrymi wypowiedziami pod adresem Iranu. Dzieje się tak mimo wielu wypowiedzi zawodowych urzędników amerykańskiego Departamentu Stanu. Ale nie stosujemy tu żadnego rozróżnienia. Donald Trump jako prezydent ma bardzo poważne prerogatywy, więc traktujemy je poważnie. Wiemy, że wiele instytucji amerykańskich krytykuje Trumpa za politykę w stosunku do Bliskiego Wschodu, ale to jego wypowiedzi traktujemy jako oficjalne stanowisko USA.

  Czy pogorszenie relacji między Polską i Iranem to cena, jaką musi zapłacić Polska za dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi?
  Do czasu wycofania się USA z porozumienia nuklearnego stosunki polsko-irańskie były bardzo dobre, perspektywy ich dalszego rozwoju także. Wymiana handlowa zwiększała się niemal z dnia na dzień. Mieliśmy też bardzo częste kontakty na szczeblu dyplomatycznym. Niestety, po decyzji Waszyngtonu również Warszawa de facto zawiesiła nasze relacje.

  CZYTAJ TEŻ | KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA 2019. STOPIEŃ ALARMOWY ALFA W WARSZAWIE, UTRUDNIENIA W RUCHU, ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ  Mimo ochłodzenia stosunków na szczeblu politycznym do Iranu dalej wybiera się sporo polskich turystów. Niedawno pojawiły się jednak pogłoski, że Polacy mogą mieć problemy z otrzymaniem wiz.
  Nasze społeczeństwo jest bardzo przyjaźnie nastawione do turystów. Iran ma pod tym względem sporo do zaoferowania i nie zamierzamy niczego zmieniać. W ubiegłym tygodniu spotkałem się nawet z polską wiceminister sportu i turystyki, z którą rozmawialiśmy o rozwoju naszej współpracy. Po raz kolejny podkreśliłem, że nie ma i nie będzie żadnych kłopotów z wydawaniem wiz polskim obywatelom.

  Niedawno miała miejsce historyczna wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Głowa Kościoła katolickiego po raz pierwszy gościła w państwie muzułmańskim na Półwyspie Arabskim. Jak pan ocenia tę wizytę?
  Papież podróżuje po całym świecie, więc sama wizyta w ogóle nas nie dziwi. Przyznam jednak, że oczekiwalibyśmy po papieżu przywołania do porządku rządów ZEA i Arabii Saudyjskiej w związku z wojną w Jemenie. Prowadzone są tam działania zbrodnicze. Nie dość, że bomby spadają na ludność cywilną, to jeszcze pozbawia się jej dostępu do pomocy humanitarnej. To nieludzkie. Oczekiwaliśmy od papieża, że upomni się o tę sprawę.

  POLECAMY:  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Ambasadorze Iranu!

  Tadeusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Panie Ambasadorze Iranu! Ta konferencja była wymierzona przede wszystkim w Polskę. Żaden Polak, po tym co usłyszał w ciągu ostatnich kilku dni, nie stanie przeciw narodowi irańskiemu. Zwłaszcza...rozwiń całość

  Panie Ambasadorze Iranu! Ta konferencja była wymierzona przede wszystkim w Polskę. Żaden Polak, po tym co usłyszał w ciągu ostatnich kilku dni, nie stanie przeciw narodowi irańskiemu. Zwłaszcza stojąc po stronie ścierwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... Zostaje pan w stolicy (w Warszawie)?

  Byłem ... i widziałem. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pewnie, że zostaje ! ... A co mam innego czynić ?! ... Tutaj (przynajmniej) macie swoja (polską) benzynę.
  A w Iranie, ... po zniszczeniu rafinerii w Abadanie (pieprzony Saddam Husajn) nawet...rozwiń całość

  Pewnie, że zostaje ! ... A co mam innego czynić ?! ... Tutaj (przynajmniej) macie swoja (polską) benzynę.
  A w Iranie, ... po zniszczeniu rafinerii w Abadanie (pieprzony Saddam Husajn) nawet benzynę musimy importować ! Cała nadzieja w Cesarzowej Sorayii, to ostatnia Matka naszego "umęczonego" irańskiego narodu. Gdyby Jej zabrakło nie mielibyśmy (nawet) cukru ... . Po staropolsku "psia-krew !".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Ambasadorze nie Polska tylko Wolska

  głupota nie zna granic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  I jej pisdy kaczyńskie , które nie wstały z kolan przed amerykanami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ambasador Iranu w Polsce

  Maciejas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  DLACZEGO PANIE AMBASADORZE IRAN NARZUCA INNYM SWOJĄ ODMIANĘ RELIGI I SPONSORUJE TERRORYSTÓW ATAKUJĄCYCH EUROPEJSKĄ CYWILIZACJĘ!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?????

  Mk4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  najwięcej terrorystów pochodzi z Arabii Saudyjskiej i to ona mąci choćby w Iraku ale to przecież wielki przyjaciel jankesów . I to im zależy żeby nigdy nie było dobrze w Iraku bo normalizacja w tym...rozwiń całość

  najwięcej terrorystów pochodzi z Arabii Saudyjskiej i to ona mąci choćby w Iraku ale to przecież wielki przyjaciel jankesów . I to im zależy żeby nigdy nie było dobrze w Iraku bo normalizacja w tym kraju zmusiłaby Saudyjczyków do obniżenia wydobycia ropy lub jej ceny.......zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To

  pytanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  uniwersalne... jeśli już padło, to pasuje bardziej do izraela, który w Europie naprawdę mąci i konfliktuje Europejczyków.
  Iran nie musi podszywać się pod Europę, nawet regionalne rozgrywki...rozwiń całość

  uniwersalne... jeśli już padło, to pasuje bardziej do izraela, który w Europie naprawdę mąci i konfliktuje Europejczyków.
  Iran nie musi podszywać się pod Europę, nawet regionalne rozgrywki sportowe odbywa ze swoimi sąsiadami.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jesteśmy nikim

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  taki rząd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wczoraj Rocznica 40 lat

  viewer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A ktoś w pl zauważył wczorajszą rocznice powrotu Chomeiniego ? To już 40 lat. Do czego może prowadzić opanowanie władzy przez religię. Uczmy się na historii innych. Ale po co, uczymy się na własnym...rozwiń całość

  A ktoś w pl zauważył wczorajszą rocznice powrotu Chomeiniego ? To już 40 lat. Do czego może prowadzić opanowanie władzy przez religię. Uczmy się na historii innych. Ale po co, uczymy się na własnym przykładzie katotalibanu. A przecież Iran pomagał Polakom w czasie 2 WS. Ale to było za złego Szacha.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  --------------

  Duszpasterstwo Akademickie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ameryka rządzi światem - a Ameryką Żydzi.

  Dwużydzian Polaka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Wszystko dla bezcennego Izraela. A swoją drogą co nas obchodzi Bliski Wschód ? Po co wysuwać się przed szereg, jak korzyści z tego nie ma, tylko same straty. Znowu Amerykanom "robimy laskę".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Polsce rządzi USA

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  takie są fakty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KONFERENCJA?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8


  TO NIE KONFERENCJA bliskowschodnia w Warszawie, a żydowska usraelska NARADA WOJENNA w Warszaviv, pod parasolem rządu żydoPiSowców, zdradzającego Polaków i Polski Interes Narodowy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo