Spis treści
O ile termin Świąt Bożego Narodzenia jest zawsze jasno określony - 25 grudnia, o tyle data Świąt Wielkanocnych nie jest już taka oczywista. Wielkanoc to święto ruchome i wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.
Co to jest Wielkanoc?
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijan. Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Świąt Wielkiej Nocy miały różną postać, ale ostatecznie przyjęły formę Triduum Paschalnego, poprzedzonego 40-dniowym Wielkim Postem. Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania.
Obchodzenie Wielkanocy ma swój początek jeszcze w kalendarzu hebrajskim.
Kiedy obchodzimy Wielkanoc?
Termin Wielkanocy jest ruchomy, ponieważ związany jest z fazami księżyca. W przeciwieństwie do nas i kalendarza słonecznego,
Żydzi posługiwali się kalendarzem księżycowym. W kalendarzu księżycowym miesiąc ma niespełna 28 dni, a nie 30 lub 31, ponieważ liczbę dni wyznacza okres od jednej do kolejnej pełni.
Wielkanoc katolicka w tym roku wypada w przedostatnią niedzielę kwietnia. Pierwszy dzień świąt będziemy obchodzić 20 kwietnia 2025 roku, a drugi – 21 kwietnia 2025 roku.
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca (kalendarzowa 21 marca) i od tego dnia wyczekuje się wiosennej pełni księżyca, a zaraz po niej pierwszej niedzieli. Wtedy obchodzimy Wielkanoc.
Historia obchodów Wielkanocy
Jednak do końca II wieku kościoły wschodnie obchodziły Wielkanoc według swojego kalendarza, zaś kościoły zachodnie, pozostające w związkach z Rzymem - według swoich obliczeń. Dodatkowe różnice - powodujące, że data Wielkanocy w różnych Kościołach przypada w odstępie nawet 4, czy 5 tygodni - spowodowały różnice w kalendarzu.
Kościół katolicki posługuje się wprowadzonym w XVI w. kalendarzem gregoriańskim. Kościół prawosławny pozostał przy kalendarzu juliańskim. Różnica między nimi wynosi obecnie 13 dni. W innym dniu przypada więc dzień 21 marca, a co za tym idzie - różnie mogą być wyznaczone wiosenne pełnie księżyca.
Wreszcie papież Wiktor (189-198), postanowił ujednolicić obchody Wielkanocy dla całego Kościoła. Choć obłożył ekskomuniką tych, którzy nie poddali się nakazowi, wielu nic sobie z tego nie robiło. Dopiero Sobór Nicejski w 325 roku zdecydował ostatecznie o świętowaniu Wielkanocy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Poparł to nie byle kto, bo pierwszy chrześcijański cesarz - Konstantyn I Wielki.
Brzmi to wszystko skomplikowanie, ale jesteśmy przyzwyczajeni do ruchomości tego i innych świąt. Najważniejszy jest dobry nastrój, i to by święta były zdrowe, a data? Cóż, co roku jest inna.
Szukacie pomysłów na dania wielkanocne? Mamy kilka propozycji!
Przetworzona żywność jest jak narkotyk!
