Spis treści
Żurek ma tradycyjny, charakterystyczny smak i często pojawia się na wielkanocnym stole. Wiele osób lubi jadać żurek nie tylko od święta.
Nowe czy tradycyjne
Jednym z kulinarnych trendów nadchodzącego sezonu będzie poszukiwanie nowych smaków, ale też urozmaicanie tych dobrze znanych. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować trochę ze składem tej tradycyjnej zupy i zaserwować ją z okazji Wielkiej Nocy w formie odmienionej. Tak, aby polubili ją i wielbiciele tradycyjnych smaków, i kulinarni innowatorzy.
Określony smak potrawy jest dla wielu smakoszy czymś najważniejszym. Źródła kulinarnych przyjemności czerpie się przede wszystkim z tradycji, trzymając się starych przepisów.
Z kolei dla młodszych amatorów kuchni, żyjących w czasach łatwej dostępności wszelkich produktów i możliwości podróżowania po świecie, o satysfakcjonującym posiłku często decyduje eksperyment, polegający na modyfikowaniu przepisów. Wielkanoc sprzyja wspólnemu biesiadowaniu, przedstawiamy więc przepis na żurek wielkanocny.
Żurek łączy pokolenia!
Tradycyjny żurek, także na Wielkanoc, gotuje się z zakwasu mąki, na wędzonce lub białej kiełbasie. My proponujemy wykorzystać do tego pół na pół kiełbasę wędzoną i polędwicę wędzoną. Dzięki takiemu wyborowi mięs smak staje się bardziej charakterystyczny i urozmaicony, a aromat wędzenia jest wyczuwalny już z daleka.
Dla podkreślenia smaku żuru proponujemy też dodać więcej śmietany, uważając jednak, aby nie przesadzić. Zabielanie intensyfikuje bowiem doznania smakowe, a dodatkowo stanowi popularny trend w przepisach wielu znanych kucharzy.
Nowością w tej wersji żurku są smażone chrusty z wędzonego boczku, stanowiące niecodzienny, ale ciekawy dodatek, dodający do żurku niespotykaną w nim zwykle strukturę. A zatem przed wami przepis na trochę odmieniony żurek, który może przypaść do gustu wielu podniebieniom.
Przepis na świąteczny na żurek z wędzonką
Składniki:
- żur w butelce, tzw. zakwas (w ilości zgodnej z opisem na etykiecie)
- ok. 0,5 kg polędwicy
- 0,5 kg kiełbasy wiejskiej
- ok. 0,5 kg boczku extra
- ziemniaki 1 kg
- 0,5 kg pieczarek
- jajka ugotowane na twardo (do każdego podanego talerza 1 jajko przecięte na pół),
- dwie średnie cebule
- dwie marchewki
- dwa ząbki czosnku
- ok. 3 litry bulionu
- 100 ml śmietany 18 proc.
- 50 g masła
- oliwa lub dowolny nadający się do smażenia olej
- sól, pieprz, majeranek, 4 suszone liście laurowe, gałązka kopru
- kiełki zielonego groszku i kilka gałązek kopru ogrodowego do dekoracji
Sposób przygotowania:
Polędwicę i pieczarki kroimy w wąskie paski, a kiełbasę w półksiężyce. Delikatnie podsmażamy wędliny. Wrzucamy je razem z pieczarkami do 5-litrowego garnka na rozgrzaną oliwę. Cebulę kroimy w talarki i podsmażamy na maśle, aż się zarumieni i też wsypujemy do garnka.
Wszystko razem delikatnie podsmażamy, zalewamy niewielką ilością bulionu i dusimy przez 30 minut. Dolewamy zakwas z butelki, a potem bulion, aby wypełnić garnek. Zostawiamy na wolnym ogniu w międzyczasie dorzucając marchew pokrojoną w talarki i mieszając porządnie łyżką do samego dna, aż żur zacznie się gotować. Podczas gotowania ściągamy pianę powstającą z zakwasu. Dodajemy liście laurowe, wyciśnięte ząbki czosnku i majeranek.
Gotujemy, aż zmięknie marchew, byle nie za bardzo – powinna być lekko twarda. Pod koniec gotowania dolewamy śmietanę, a następnie wyłączamy kuchenkę. Żurek solimy i pieprzymy do smaku. Kroimy boczek na cienkie plastry i smażymy na oleju do momentu, aż powstaną chrupiące chipsy boczkowe. Obieramy ziemniaki, gotujemy do miękkości i odcedzamy. Kroimy w kostkę lub tłuczemy z dodatkiem smażonego boczku.
Żurek podajemy z ziemniakami, ugotowanym na twardo jajkiem, boczkowym chipsem i ozdabiamy kiełkami zielonego groszku oraz gałązką kopru ogrodowego.
