Od lipca już jedna trzecia placówek sieci sprzedaje tylko jaja świeże oznaczone cyframi 0,1,2. Kolejne placówki przestaną oferować jaja klatkowe od września, a ostatnie z końcem 2021 roku- poinformowało w komunikacie biuro prasowe sieci sklepów Biedronka.
- Ogłoszony przez nas proces odchodzenia od sprzedaży świeżych jaj klatkowych postępuje zgodnie z założonym przez nas planem. Co więcej, rezygnacja z jaj „trójek” zakończy się w Biedronce na długo przed rozważanym przez instytucje unijne terminem- skomentował Marcin Domański dyrektor handlowy w sieci Biedronka.
Sieć poinformowała, że zaprzestanie sprzedaży świeżych jaj klatkowych do końca 2021 roku. Pierwszym regionem, który zrezygnował z jaj oznaczonych symbolem „3” z początkiem tego roku, był ten obejmujący Warszawę.
Od lipca br. dołączają kolejne regiony sieci, obsługiwane przez centra dystrybucyjne w Brzegu, Mszczonowie, Sieradzu, Krakowie i Sosnowcu.
1 września br. zaprzestaną sprzedaży jaj klatkowych kolejne placówki, zaopatrywane przez centra dystrybucyjne w Grudziądzu, Kostrzynie, Gdańsku, Rudzie Śląskiej i Gorzowie Wielkopolskim.
Parlament zagłosował za zakazem hodowli klatkowej
Obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości jednej kartki papieru A4. Dorosłe samice świń muszą spędzać prawie połowę każdego roku w ciasnych klatkach, w których nie mogą się nawet obrócić. Cielęta, gęsi i przepiórki są również umieszczane w klatkach, co uniemożliwia im wykonywanie podstawowych naturalnych zachowań. W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt- wskazuje Compassion Polska.
Parlamentarzyści UE zwrócili również uwagę na fakt, by wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE – w tym importowane – spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Podkreślili potrzebę zapewnienia odpowiednich zachęt i programów finansowych wspierających rolników w okresie przejściowym. Ponadto Parlament Europejski wezwał Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.
Zgodnie z zapowiedzią unijnej komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides, do 2022 roku mają trwać konsultacje społeczne w sprawie nowych przepisów. Jednocześnie przyznano, że wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej będzie wiązało się wsparciem dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i okresami przejściowymi, które umożliwią dostosowanie gospodarstw do nowych wytycznych.
