Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rehabilitacji pocovidowej. Lekarze już nie mogą wystawiać skierowań

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Od wtorku 5 kwietnia pacjenci, którzy przeszli COVID-19 nie mogą już otrzymać skierowania na rehabilitację pocovidową w ramach specjalnie przeznaczonych do tego programów. Co gorsza, realizacja już wystawionych skierowań musi się zakończyć do 30 czerwca. Tymczasem wiele osób ma wyznaczony termin pobytu w sanatorium na sierpień i wrzesień br.

Pani Anna i jej mąż na COVID-19 zachorowali w styczniu. Choć od tego czasu minęło już kilkanaście tygodni, to skutki choroby odczuwają nadal.

- Czuję jakby przybyło mi 20 lat. Przed zachorowaniem codziennie jeździłam do pracy na rowerze kilka kilometrów, teraz pokonanie nawet krótkiego dystansu spacerem jest dla mnie niewyobrażalnym wysiłkiem – mówi kobieta.

Trudności z oddychaniem, zmęczenie, bóle mięśni, problemy z pamięcią - to tylko niektóre z pocovidowych powikłań. To właśnie dla takich pacjentów uruchomiono w maju 2021 roku rehabilitację leczniczą w uzdrowiskach i szpitalach uzdrowiskowych, a także ambulatoryjną i domową. Niecały rok później NFZ wysłał do świadczeniodawców komunikat o końcu rehabilitacji pocovidowej. Lekarze nie mogą już wystawiać skierowań, ale co gorsza - te wystawione mają być zrealizowane do końca czerwca. W efekcie pacjenci czekający na turnus rozpoczynający się od 1 lipca, mogą już na niego nie pojechać. Od maja - momentu uruchomienia rehabilitacji covidowej - do stycznia 2022 roku skorzystało z niej 24 tys. osób.

- Uprzejmie informuję, że w związku z poleceniem ministra zdrowia z 31 marca 2022 roku skierowania na świadczenia: rehabilitacja po przebytej chorobie Covid-19 w uzdrowiskach lub podmiotach oferujących rehabilitację w trybie stacjonarnym, fizjoterapia ambulatoryjna i domowa dla ozdrowieńców mogą by wystawiane do 4 kwietnia 2022 roku - napisał NFZ w komunikacie, który rozesłał do świadczeniodawców w poniedziałek 4 kwietnia. I dodał, że zakończenie realizacji świadczeń powinno nastąpić do 30 czerwca 2022 roku. Po upływie tego terminu usprawnienia z powodu dysfunkcji będących następstwem przebycia Covid-19 będzie rozliczane na ogólnych zasadach.

Nagłą decyzją Ministerstwa Zdrowia nie kryją zaskoczenia lekarze, bo jak mówią zapotrzebowanie zdrowotne i społeczne na rehabilitację pocovidową jest bardzo duże.

- W niektórych uzdrowiskach pacjenci mają już wyznaczone terminy na sierpień, a nawet wrzesień – mówi nam jeden z krakowskich lekarzy.

Placówki są przygotowane kadrowo, sprzętowo, a okazuje się, że turnusy dla ozdrowieńców zakończą się już w czerwcu.

Po tej dacie pacjenci po przebytej chorobie COVID-19, których stan zdrowia będzie wskazywał na konieczność rehabilitacji, nadal mogą korzystać z rehabilitacji leczniczej (finansowanej w ramach standardowych umów z NFZ). Chodzi o rehabilitację ogólnoustrojową, neurologiczną i pulmonologiczną.

Z całą pewnością liczba osób, które będą mogły z niej skorzystać, będzie znacznie ograniczona – zauważają lekarze.

Powodem zmiany był utrzymujący się spadek liczby zakażeń koronawirusem. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia z tej samej przyczyny podjęło jeszcze jedną ważną decyzję: o zakończeniu finansowania ze środków NFZ testów w kierunku COVID-19. To wszystko sprawia, że choroba ta zaczyna być traktowana jak zwykła infekcja.

FLESZ - Bezpłatne testy na covid jedynie na skierowanie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska