Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje całkowity zakaz poruszania się po szlakach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powodem takiego zapisu w regulaminie jest ochrona zwierząt żyjących na terenie parku. Większość z nich żeruje w nocy i tylko wtedy ma możliwość z odetchnąć od tłumu turystów.
Dodatkowe ograniczenia w poruszaniu się na terenie TPN
Poza przywróceniem corocznego zakazu poruszania się po zmroku na terenie parku, pracownicy TPN wprowadzili dodatkowe ograniczenia. Do 15 maja obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do godz. 8.00 na szlakach:
Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte)
Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie)
Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie).
Na stałe został zamknięty szlak narciarski prowadzący z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu.
Powodem są rozpoczynające się toki Cietrzewia.
- Niewielka populacja tatrzańskich cietrzewi potrzebuje czynnej ochrony. Na naszym terenie żyje już tylko 40 ptaków tego gatunku. Wiosną trwają toki cietrzewi i jest to szczególnie ważny dla nich czas. Płoszenie ptaków sprawia, że nie pojawiają się nowe lęgi - informują pracownicy TPN.
Nadużywane nocne wyprawy
Zniesienie zakazu w poruszaniu się po tatrzańskich szlakach od zmroku do wschodu słońca w okresie od 1 listopada do 1 marca nie jest przyzwoleniem dla nocnych wędrówek samych w sobie. Chwilowe wstrzymanie ograniczeń podyktowane jest bardzo krótkim okresem czasu między wschodem, a zachodem słońca. Krótki dzień sprawia, że większość wędrówek kończy się, lub zaczyna, gdy jest ciemno.
Wielu turystów możliwość poruszania się po szlakach w okresie od zmroku do wschodu słońca wykorzystuje, dla nocnych wędrówek. Znaczna część osób decyduje się wychodzić w nocy, aby podziwiać wschód słońca w Tatrach. Zachowanie takie nie jest łamaniem przepisów, lecz jest niezgodne z ideą poluzowanych przez park przepisów.
