Palmy oceniano w trzech kategoriach – w dwóch indywidualnych kategoriach wiekowych: dzieci do lat 15 oraz młodzież od 16 lat i dorośli, a także w kategorii grupowej kierowanej do grup przedszkolnych. We wszystkich kategoriach konkursowych palmy mają zawierać wyłącznie materiały naturalne: bazie, bukszpan, żywe rośliny, ususzone kwiaty i zioła oraz krepa, bibuła, wstążki. Nie oceniano prac zawierających elementy nietradycyjne.
Palmy musiały nawiązywać do symboliki Kwietnej Niedzieli. Brano pod uwagę pomysłowość, walory artystyczne, estetyka wykonania i bogactwo użytych materiałów.
Organizatorami konkursu są Izba Regionalna w Zielonkach, sołectwo we współpracy z Parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach. Palmy według tradycji chronią od chorób, pożarów i burz. A uderzenie gałązkami palmy miało zapewnić pomyślność na cały rok. Natomiast popiół z palm wielkanocnych jest używany w następnym roku w Środę Popielcową podczas obrzędu posypania głów. Dawniej palmy przechowywano za obrazami świętych, które wisiały na ścianach domów.
Przed niedziela palmową w zieloneckiej izbie regionalnej organizowano warsztaty wykonywania palm. A uczestnikami były trzy pokolenia, czyli dzieci, rodzice i babcie oraz dziadkowie. Wspólnie wykonane palmy, ozdobiły ołtarze kościoła parafialnego w Zielonkach. Zaś wykonane indywidualne zostały zabrane do domów uczestników warsztatów.
Pucheroki chodzą po domach i ulicach. Kwietna Niedziela to i...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca
