https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konsekracja dziewic na Wawelu. Kolejne kobiety ślubowały w Krakowie życie w czystości. Oddadzą się modlitwie, pokucie i dziełom miłosierdzia

Małgorzata Mrowiec
Konsekracja dziewic na Wawelu
Konsekracja dziewic na Wawelu Adam Wojnar
Kolejne kobiety z naszej diecezji - jedna z Krakowa i dwie spoza stolicy Małopolski - dołączyły do grona dziewic konsekrowanych. W katedrze na Wawelu w czwartek, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas uroczystej Eucharystii biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Janusz Mastalski udzielił konsekracji i włączył do stanu dziewic (Ordo Virginum) trzy panie. W Polsce jest obecnie 397 dziewic konsekrowanych. W diecezji krakowskiej najwięcej - już 57.

Konsekracja dziewic na Wawelu

Od kilkunastu lat 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, kobiety należące do stanu dziewic (Ordo virginum) Archidiecezji Krakowskiej przybywają do katedry wawelskiej na uroczystą mszę św. połączoną z obrzędem konsekracji dziewic.

Stan dziewic w naszym regionie powiększył się w tegoroczne święto o kolejne trzy panie, w wieku od ok. 30 do 50 lat. Jedna z tych osób jest pielęgniarką, druga księgową, a trzecia pracuje w firmie żywnościowej.

Panie, które decydują się na tę indywidualną formę życia konsekrowanego, podczas uroczystej mszy św. odpowiadają twierdząco na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?". I składają jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości. Robią to, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim.

Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami dziewice konsekrowane oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.

- Do ich obowiązków należy po pierwsze modlitwa, później pokuta, dalej - angażowanie się w te dzieła, które są dostępne dla danej osoby, czyli: co kto może, jaki ma charyzmat, jakie ma zdolności, jakie ma możliwości czasowe, zdrowotne, finansowe - ważne jest, że mają się angażować - wymienia ks. prał. Stanisław Szczepaniec, delegat biskupa odpowiedzialny za duszpasterstwo Stanu Dziewic w Archidiecezji Krakowskiej. Jak dodaje, dziewica konsekrowana powinna się zaangażować tam, gdzie może, w to, żeby głosić Ewangelię, pomagać ludziom wierzyć, żyć według wiary.

Konsekracja dziewic na Wawelu
Konsekracja dziewic na Wawelu Adam Wojnar

Dziewice konsekrowane podejmują też rozmaite dzieła charytatywne.

- Ta pomoc jest na różnych frontach. Niosą ją po cichu, zwyczajnie, bez rozgłosu. Jest to zarówno pomoc indywidualna konkretnym osobom, jak też zaangażowanie w działania hospicyjne, akcje na rzecz grup potrzebujących jak np. teraz Szlachetna Paczka. Każda powinna się angażować zgodnie z tym, co może w danej chwili - mówi ks. Szczepaniec.

Do konsekracji dopuszczane są kobiety, które ukończyły 25 lat, nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie (czyli jawnie) w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w czystości oraz w życiu poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. Osoba chcąca zostać dziewicą konsekrowaną zwraca się bezpośrednio do biskupa diecezjalnego, przedstawiając odpowiednie dokumenty (opinię księdza proboszcza, życiorys, świadectwo chrztu), i to biskup decyduje o dopuszczeniu do konsekracji.

Obrzęd konsekracji dziewic zrodził się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jest jednym z najstarszych i najbardziej uroczystych obrzędów w liturgii Kościoła. Przeżywały go dziewice tzw. żyjące w świecie i oddające się całkowicie Bogu. Przez wiele wieków stan dziewic nie był obecny w życiu Kościoła. Odnowiony został po Soborze Watykańskim II i obecnie intensywnie się rozwija.

Archidiecezja krakowska wiedzie prym pośród diecezji w całym kraju pod względem liczby dziewic konsekrowanych. Teraz jest ich już 57 (jak się przy tym dowiadujemy, panie konsekwentnie trwają w swoich decyzjach i ze stanu dziewic od ubiegłego roku nie ubyło nikogo). Ponadto do konsekracji przygotowuje się 15 kandydatek i aspirantek.

Obok stanu dziewic istnieje też w Kościele stan wdów. Należące do niego osoby starają się uświęcić swój stan wdowieństwa, żyć święcie jako wdowy. W Polsce jest obecnie (dane na październik br.) 389 konsekrowanych wdów i jeden konsekrowany wdowiec.

Konsekracja dziewic na Wawelu

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dziewictwo...stare oszustwo kobiet. Mężczyźni przynajmniej nie oszukują, że podczas snów zdarzają im się bezwiedne seksualne czynności fizjologiczne. Kobiety zwłaszcza młode też mają bezwiedne czynności seksualne fizjologiczne podczas snu. Więc żadna tak naprawdę nie będzie całe życie dziewicą. Doskonale o tym wiedzą co,którzy brzezają kobiety w Afryce i powinni być surowo za to karani i to wg mnie nawet fizycznie. Za ogromny ból. A nasze dziewice niech mają świadomość, że nieregularne życie seksualne powoduje choroby narządów płciowych a nawet raka. No i krócej będą żyć wg naukowców.
G
Gość
A kiedy konsekracja Prawiczków? Duch Święty ma naturę kobiecą, pamiętajcie o tym. Kobiety nie musicie się upokarzać
A
Asssem
8 grudnia, 22:07, Bolesław Kurek:

Religia szkodzi na głowę. Ale parę dziewic nikomu nie zaszkodzą. Kabaret że w 2022 takie szopki się odbywają

biedny Jestes bo duzo rzeczy w zyciu nie kapujesz

B
Bilans
Takim oto sposobem dzietność w Małopolsce spada. Ale skoro nie czepiamy się dziewic i zakonnic, to nie czepiajmy się LGBT. Taki sam pożytek dla społeczeństwa. Pod warunkiem że zakonnice płacą podatki :)
E
Ehh
Ładnie sie musiały sparzyć na facetach...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska