Specjaliści oceniają, że w kopalni węgla w Brzeszczach są największe pokłady metanu w Europie. Zawsze kojarzył się przede wszystkim z niebezpieczeństwem.
- Przez lata nasza kopalnia była najbardziej zagrożoną wybuchem gazu w Polsce
- mówią górnicy w Brzeszczach.
W coraz większym stopniu zaczęto jednak robić z niego także użytek. Od 2021 roku spółka Tauron Wydobycie, której podlega zakład chce go wykorzystywać do produkcji prądu i ciepła.
Metan na sprzedaż
Dla poprawy bezpieczeństwa kopalnia prowadzi działania polegające na systematycznym odmetanowaniu pokładów węgla.
- W ten sposób w ponad 50 procentach gaz ujmowany jest przez system dołowej sieci rurociągów i stację odmetanowania na powierzchni. Pozostała część metanu odprowadzana jest przez szyby wentylacyjne
- tłumaczą w spółce Tauron Wydobycie.
Pozyskany metan sprzedawany jest na rynku. W 2019 roku jego sprzedaż kształtowała się na poziomie 34 mln m sześc. Jednym z najbardziej znaczących odbiorców jest potentat chemiczny spółka Synthos w Oświęcimiu, która jeszcze jako Zakłady Chemiczne "Oświęcim" specjalnymi rurociągami odbierała gaz z Brzeszcz od 1977 roku, a ponadto Nadwiślańska Spółka Energetyczna i inne pobliskie elektrociepłownie, które wykorzystują metan właśnie do produkcji prądu i ciepła.
O dużym zainteresowaniu nabywców decyduje m.in. korzystna cena kopalnianego gazu, który jest tańszy od innych źródeł energii, czyli węgla lub gazu ziemnego.
W spółce Tauron Wydobycie uznali, że sami pod tym względem także mogą jeszcze bardziej zarobić na metanie. W tym celu do obecnie budowanych dwóch silników gazowych planuje się dołączyć dwa kolejne, co docelowo pozwoli na uruchomienie czterech silników o łącznej mocy 11 MW.
- Obecnie trwają uzgodnienie projektowe inwestycji, a rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przewiduje się na trzeci kwartał tego roku
- mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Zysk i środowisko
Jak dodaje, nowe instalacje kogeneracyjne przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania kopalni, ale również do zwiększenia udziału Grupy Tauron w rynku mocy w Polsce. Według szacunków sprzed roku przychód z instalacji wytwórczych może wynieść ok. 19 mln zł w okresie 17 lat.
Jednocześnie w spółce dodają, że inwestycja dotycząca wspomnianych instalacji powiązana jest również z działaniami na rzecz poprawy środowiska.
Będzie to już kolejna inwestycja dotycząca pozyskiwania metanu. W 2013 roku w kopalni do użytku nową stację odmetanowania, co pozwoliło o jedną trzecią zwiększyć możliwości w tym przypadku i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo pracy górników pod ziemią. Kosztowała 23 mln zł. Zastąpiła poprzednią z 1976 roku.
Zdaniem specjalistów bez stacji odmetanowania nie byłoby w ogóle możliwe wydobycie węgla na niektórych ścianach, a to także można przeliczyć na konkretne wyniki finansowe.
W spółce Tauron Wydobycie, że nowa instalacja to także część wieloletniego programu inwestycyjnego w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, który realizowany jest od 2016 roku i potrwa do 2025 roku.
- Tak wyglądał Oświęcim 30 lat temu, gdy powstawały samorządy
- Boże Ciało w Olkuszu. Procesja przy pięknej pogodzie [ZDJĘCIA]
- Procesja Bożego Ciała w Wadowicach. Pandemia nie wystraszyła wiernych
- Nowy dworzec PKP w Oświęcimiu został otwarty dla podróżnych
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Beata Długozima oświęcimską celebrytką [ZDJĘCIA]
