Jonasz Kita, prawnik i aplikant radcowski Lex Projects: www.lexprojects.pl radzi
Czy to prawda, że już nie będzie opłat za wydanie dokumentacji medycznej?
Ustawa sektorowa RODO ma istotne znaczenie w szczególności dla pacjentów, a to za sprawą zmian w ustawie z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tej pory dokumentacja medyczna była udostępniania pacjentowi odpłatnie - opłata pobierana była za każdą stronę udostępnionej dokumentacji medycznej. Wskazana ustawa wprowadza w tym zakresie zmiany korzystne dla pacjentów, gdyż udostępnienie pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu dokumentacji medycznej będzie bezpłatne. Nieodpłatność dotyczy jednakże tylko dokumentów udostępnionych po raz pierwszy.
Wniosek o nieodpłatne udostępnienie dokumentacji medycznej może obejmować całą dokumentację lub jej część, co oznacza, że placówka medyczna jest zobowiązana do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej za każdym razem, kiedy wniosek dotyczy dokumentów, których pacjent wcześniej nie otrzymał. Przy następnym udostępnieniu tych samych dokumentów placówka medyczna będzie mogła pobrać stosowną opłatę (jej maksymalna wysokości została uregulowana w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
Dokumentacja medyczna może zostać bezpłatnie udostępniona pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu. Warto wskazać, iż przedstawicielami ustawowymi są między innymi rodzice małoletniego dziecka, opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie czy też kurator ustanowiony dla dziecka, pozostającego pod władzą rodzicielską, którego nie może reprezentować żadne z rodziców.
Wzór wniosku o nieodpłatne udostępnienie dokumentacji medycznej znajduje się na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.
