Na trop hakera wpadł lekarz spod Tarnowa
O tym, że ktoś złamał zabezpieczenia informatyczne i włamał się na jego konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował organy ścigania lekarz spod Tarnowa. I to właśnie dlatego tarnowska prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. W jego toku okazało się, że w podobny sposób doszło do nieuprawnionego dostępu do informacji przechowywanych w systemie informatycznym ZUS również na kontach 62 innych lekarzy w całej Polsce.
Chodzi o złamanie zabezpieczeń certyfikatów, które ZUS udostępnia lekarzom, by ci mogli wystawiać m.in. recepty i zwolnienia lekarskie.
Wyciekły dane ponad 80 tysięcy pacjentów – czy zostały wykorzystane?
Do włamań na konta poszczególnych lekarzy miało dochodzić przez wiele miesięcy - od stycznia 2023 do kwietnia 2024 roku. W ten sposób miały wyciec dane osobowe i adresowe w sumie ponad 86 tysięcy pacjentów na terenie całej Polski.
- Śledczy ustalili, że za tym przestępstwem stoi 36-letni informatyk z województwa łódzkiego, niezwiązany z branżą medyczną i ZUS. Mężczyzna był już w przeszłości karany za naruszenie praw autorskich a także za kradzież cudzych programów komputerowych – mówi Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Prokuratura w Tarnowie prowadzi śledztwo – co już wiadomo?
Kamil B. został zatrzymany i dowieziony w środę do tarnowskiej prokuratury. Usłyszał zarzuty z art. 269 Kodeksu karnego, czyli przestępstwa hackingu oraz z Ustawy o ochronie danych osobowych, za które grozi mu do 5 lat więzienia.
- Mężczyzna nie przyznaje się do winy, odmówił składania wyjaśnień. Na obecnym etapie postępowania nie wiemy, do czego te dane były mu potrzebne – czy je użył samemu, czy też komuś je udostępnił lub odsprzedał – mówi Mieczysław Sienicki.
Wśród pokrzywdzonych są lekarze, pacjenci a także ZUS.
- Mechanizmy bezpieczeństwa teleinformatycznego skutecznie wykryły działania przestępcze, z wykorzystaniem wykradzionych lekarzom danych, które autoryzowały ich konta. Natychmiast po wykryciu incydentu przeanalizowaliśmy zidentyfikowane ryzyko. Zgłosiliśmy również incydent do odpowiednich organów Państwa - wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa małopolskiego.
Tarnowska prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt dla 36-latka, ale sąd nie przychylił się do tego wniosku.
Mężczyzna został objęty dozorem policji i wydano mu zakaz opuszczania kraju. Zastosowano także wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 100 tysięcy złotych.
Do czego służy PUE ZUS?
Platforma Usług Elektronicznych ZUS rozpoczęła działalność w czerwcu 2012 roku. Obsługuje obecnie ponad 10 milionów użytkowników. Pozwala na wysyłanie do ZUS elektronicznych dokumentów, wniosków a także na otrzymywanie tą drogą odpowiedzi. Lekarze mogą także za pośrednictwem platformy wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Tarnowie budują kolejnego McDonald'sa. Tym razem przy DK 94!
- Mieszkanki Tarnowa i okolic są najpiękniejsze! Te zdjęcia to potwierdzają
- Wyniki matur w szkołach Tarnowa. Jak wypadły licea, technika, artyści i sportowcy?
- Tajemnice krypty Ostrogskich. Zaskakujące odkrycia w sarkofagach właścicieli Tarnowa
- Tarnów i region przeżywały biblijny potop początkiem czerwca 2010 roku
- Tak zmieniała się moda na ulicach Tarnowa według zdjęć z Google Street View
Tarnów i region solidarny z ofiarami powodzi. Trwa zbiórka potrzebnych produktów
