Korki przekonały wojewodę i będzie dodatkowa karetka w podstacji w Starym Sączu

  • Gazeta Krakowska

Alicja Fałek

Od 1 sierpnia w podstacji pogotowia ratunkowego w Starym Sączu stacjonować ma kolejna karetka. To kompromisowe rozwiązanie problemów z szybkim dotarciem do pacjentów, które pojawiły się po zamknięciu mostu heleńskiego na Dunajcu.
Dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego liczy, że uda się jeszcze uruchomić podstację w Łabowej i mieć całodobową karetkę w Piwnicznej
 Arch. prywatne Józefa Zygmunta

Józef Zygmunt, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, wystosował do wojewody małopolski prośbę o uruchomienie nowej podstacji w Niskowej bądź dołożenie drugiej karetki w Starym Sączu.

- Wraz z zamknięciem mostu heleńskiego pojawiły się problemy z dojazdem do pacjentów mieszkających po chełmieckiej stronie Dunajca - przyznaje Józef Zygmunt. - Co prawda dojeżdżamy w ustawowym czasie, bo kierowcy stają na wysokości zadania i szybko tworzą się tzw. korytarze życia, ale mimo wszystko znacznie spadło poczucie bezpieczeństwa.

Problemy z korkami niemal o każdej porze dnia na wjazdach i wyjazdach z Nowego Sącza na obwodnicy północnej i ulicy Węgierskiej zauważył również wojewoda. Postanowił jednak nie tworzyć nowej podstacji pogotowia, a wybrać szybsze rozwiązanie. Do działającej w Starym Sączu podstacji 1 sierpnia przybędzie karetka podstawowa, czyli z załogą bez lekarza. Będzie tam stacjonować i wyjeżdżać na wezwania codziennie między godz. 7 a 19.

- Takie rozwiązanie wydaje się optymalne. Ze Starego Sącza łatwiej dojechać do Chełmca niż przez obwodnicę północną - zauważa dyrektor Zygmunt.

To jednak nie koniec walki sądeckiego pogotowia o zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Szef miejscowego pogotowia zaproponował wojewodzie uruchomienie podstacji z jedną karetką stacjonującą przez 12 godzin w Łabowej oraz całodobowe dyżury karetki w podstacji w Piwnicznej-Zdroju.

- Chcemy współfinansować te rozwiązania. Liczę, że ten argument przekona wojewodę - dodaje Józef Zygmunt. Aktualnie na Sądecczyźnie jest dziewięć podstacji pogotowia z 14 karetkami.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

HTML <a <br="<br"><br><b>WIDEO: Jak się zachować w przypadku kolizji, a jak w czasie wypadku? - rady policjanta</b><br>