Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronacja Matki Bożej z Szaflar. Drewniana figura pochodzi z XIV wieku

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Koronacja figury Matki Boże w Szaflarach
Koronacja figury Matki Boże w Szaflarach Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Figura Matki Bożej w kościele św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach została ukoronowana. Uroczystość odbyła się w niedzielę 3 grudnia. Wydarzenie to zbiegło się z 200-rocznicą konsekracji świątyni w Szaflarach.

Uroczystą mszę świętą, w trakcie której doszło do koronacji figury, celebrował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– To nie tylko 200 lat od konsekracji trzeciego w tym miejscu kościoła, ale przede wszystkim koronacja naszej Matki Bożej z Szaflar, do której zwracali się od wieków nasi przodkowie – mówił na początku mszy Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary. – Ten dzień, dzięki przychylności księdza arcybiskupa, zapisze się na kartach naszej historii a także naszego regionu – dodał.

Proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach zwrócił uwagę, że koronacja figury Matki Bożej to inicjatywa osób świeckich, do której pozytywnie odniósł się metropolita krakowski:

– Dzięki inspiracji papieża Franciszka dziś dużo w Kościele mówi się o synodalności. Myślę, że to jest synodalność: spotkanie decyzji pasterskiej księdza arcybiskupa i pragnienia wiernych, spotkanie harmonijne i spełnione – mówił ks. Kazimierz Duraj.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na tęsknotę świata za Zbawicielem. Wśród ludzi czuwających i oczekujących Mesjasza była Maryja. To Ona, w dniu zwiastowania usłyszała, że „czas przepaści między Bogiem a człowiekiem, właśnie w Niej, się kończy”, jeśli zgodzi się być Matką Jednorodzonego Syna Bożego.

– Dzięki Niej, ukochanej przez Boga, otwartej na Boże Słowo, czuwającej, ma przyjść Mesjasz – Zbawiciel świata, którego królestwo nie będzie miało końca – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że wymagało to zgody Maryi, Jej wiary w prawdziwość tego, co mówił do Niej Archanioł Gabriel. Ona uwierzyła i zgodziła się. W czasie nawiedzenia swojej krewnej Elżbiety Maryja wyśpiewała hymn Magnificat na cześć Boga – po trzykroć świętego, sprawiedliwego, miłosiernego i wiernego.

Arcybiskup podkreślił, że Matka Boże od wieków odbiera cześć od mieszkańców Szaflar, którzy czczą ją w przepięknej rzeźbie z XIV w.

– Jest królową, jest bowiem błogosławioną przez wszystkie pokolenia i dlatego dzierży królewskie znaki – berło, koronę – którą po raz kolejny i w jeszcze piękniejszy sposób będzie uwieczniona razem ze Swoim Dzieciątkiem – i jabłko – mówił metropolita, zwracając uwagę na symbolikę rajskiego owocu, który Ewa dała Adamowi.

Po homilii, przedstawiciele parafii przynieśli do ołtarza korony, które abp Marek Jędraszewski poświęcił, a później nałożył na głowy Maryi i Dzieciątka Jezus. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele rady parafialnej podziękowali metropolicie oraz wszystkim uczestnikom. Kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras odczytał okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy, przekazał biało-czerwoną flagę i przypomniał, że prezydent 6 sierpnia modlił się w kościele w Szaflarach przed figurą Matki Bożej.

Parafia w Szaflarach

Parafia w Szaflarach powstała w 1350 r. fundacją opactwa cystersów. Współczesny kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła wybudowano w 1810 r., a 3 sierpnia 1823 r. konsekrował go bp Grzegorz T. Ziegler.

Figura Madonny z Dzieciątkiem z Szaflar to gotycka rzeźba z drewna lipowego wydrążona, polichromowana i partiami złocona. Najprawdopodobniej pochodzi z warsztatu sądecko-spiskiego i reprezentuje typ pięknej Madonny, który funkcjonował już w połowie XIV wieku w dorzeczu Popradu i Dunajca. Mierzy 95 cm i waży ok. 5 kg. Odnowiona figura Matki Bożej z Dzieciątkiem została poświęcona 3 maja 2006 roku i umieszczona w kapliczce na filarze w głównej nawie kościoła. Poświęcenie figury stało się początkiem rozwoju kultu Matki Bożej, który choć był od dawna w szaflarskiej parafii, to jednak w ostatnim czasie nabrał nowego wymiaru. Pierwszym jego znakiem było nałożenie na dłonie Najświętszej Maryi Panny perłowego różańca, który został ofiarowany przez jedną z matek – wdzięczną za wysłuchanie swojej modlitwy.

Kult Madonny z Szaflar nabrał swojego kolorytu w styczniu 2008 roku. Od tego czasu figura Matki Bożej z Dzieciątkiem została przeniesiona do bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Dzięki zamontowaniu nowych krat do kaplicy można było udostępnić w ciągu dnia boczne wejście do świątyni tak, aby wierni, klękając przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, mogli również modlić się przed wizerunkiem Madonny. Na ścianach kaplicy Madonny z Szaflar zostały zamontowane gabloty, w których zawieszono pierwsze wota ofiarowane Matce Najświętszej przez wiernych.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Na Podhalu śnieg. Tak prezentują się tatrzańskie pejzaże w zimowej odsłonie

Na Podhalu wyszło słońce. Zobaczcie zimowy krajobraz gór w b...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska