
Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie.
Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a najnowsze przepisy prawa
8 marca 2020 r. weszła w życie ważna ustawa o koronawirusie, która daje pracodawcom dodatkowe uprawnienia związane z COVID-19. Szef może m.in. skierować pracownika podejrzanego o zakażenie wirusem z Wuhan na przymusową pracę zdalną. Mówi o tym art. 3 ustawy. Tego typu kroki mogą zostać podjęte w ramach przeciwdziałania COVID-19, również wobec pracowników, którzy mają umowę o pracę i tradycyjnie pracują w biurze.

Kwarantanna a prawo do wynagrodzenia/ zasiłku chorobowego
Jeżeli państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji z powodu zakażona koronawirusem, podejrzenia o zakażenie wirusem z Wuhan lub styczność z osobą chorą na COVID-19, trzeba bezwzgwlędnie zastosować się do jego zaleceń.
Za okres kwarantanny lub izolacji przysługuje takie samo wynagrodzenie jak w przypadku innej choroby lub zasiłek chorobowy.

Kwarantanna dziecka/ członka rodziny a prawo do zasiłku opiekuńczego
W przypadku, gdy kwarantannie z powodu koronawirusa zostanie poddane dziecko lub członek rodziny, ubezpieczony, który sprawuje opiekę nad taką osobą, ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych.