Koronawirus u zwierząt. Czy pies i kot mogą zarazić się koronawirusem?
Czy możliwe jest, że koronawirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony przez zwierzęta domowe? Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat, w którym informuje, że psy i koty nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Oznacza to, że nie musimy się bać zarażenia ze strony zwierzaków domowych.
Koronawirus a psy i koty. Opieka nad zwierzętami w czasie epidemii
Przede wszystkim należy pamiętać, aby ograniczyć wychodzenie zwierząt na zewnątrz. Jeśli mamy pewność, że zwierzę nie opuści terenu naszego podwórka, wtedy można wypuścić je na świeże powietrze. Jeśli jednak istnieje prawdopodobieństwo, że pies lub kot zapuszczą się w lasy, dzikie łąki czy inne nieznane tereny, lepiej zadziałać prewencyjnie i nie pozwolić zwierzęciu na wyjście. W takim wypadku lepszym pomysłem będzie wyjście z psem na smyczy na krótki spacer. Kota w miarę możliwości najlepiej zatrzymać w domu.
Jak bezpiecznie wyjść na spacer z psem? Smycz to podstawa. Najlepiej spacerować po mniej uczęszczanych uliczkach, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo spotkania innego przechodnia. Warto ograniczyć kontakt naszego psa z innymi zwierzętami. Po skończonym spacerze dobrym pomysłem będzie także umycie psich łap, szczególnie jeśli piesek lubi wskakiwać na meble czy łóżka.
Koronawirus u psa i kota. Zasady higieny dla właścicieli
Odpowiednia pielęgnacja zwierząt to nie wszystko. Jako odpowiedzialni właściciele zadbajmy także o naszą własną higienę.
- Myjmy ręce przed kontaktem ze zwierzęciem i po nim.
- Zadbajmy o dezynfekcję dłoni po dotykaniu misek, zwierzęcych akcesoriów, jedzenia czy odpadków.
- Dokładnie sprzątajmy po zwierzętach i dezynfekujmy miejsca, w których śpią.
- Ograniczajmy dotykanie twarzy, nosa czy ust, szczególnie po kontakcie ze zwierzęciem.
Czy zwierzęta domowe zwiększają odporność na koronawirusa?
Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa. Co więcej - ich właściciele mogą być odporniejsi na zachorowanie. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że właściciele psów i kotów mają częstszy kontakt z różnymi wirusami przenoszonymi przez te zwierzęta, zatem ich organizmy mogą być do nich przyzwyczajone i posiadać przeciwciała przeciwko psim i kocim wirusom.
